Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Споровете за Истанбулската конвенция са извън здравия разум

| обновено на 23.01.18 в 16:47

В Софийския университет "Св. Климент Охридски" представители на институции, неправителствени организации и различни вероизповедания обсъждаха законопроекта за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие. 

По улиците на столицата пък имаше два протеста - единият в защита, а другият против ратификацията на Истанбулската конвенция.

По време на дискусията правосъдният министър Цецка Цачева предложи документът да бъде приет с тълкувателна декларация към него и получи подкрепата на омбудсмана Мая Манолова, която настоява за приемането на Истанбулската конвенция. 

Старозагорският митрополит Киприан прочете обръщението на Светия Синод на Българската православна църква, в което се призовава Народното събрание да не ратифицира Истанбулската конвенция, след което под бурни аплодисменти на присъстващите напуснаха дискусията, а малко по- късно против документа се обявиха и представителите на Католическата църква. ПФ, БСП и част от извънпарламентарните партии също са против Конвенцията. 

Ръководителят на представителството на ЕК в България Огнян Златев заяви пред Радио Пловдив, че след като експертите са преценили, че  може да има тълкувателна декларация, е добре да има и такава. Има и други страни, които по този начин са ратифицирали документа. Когато става дума за нещо, което е в интерес на цялото общество, трябва да се чуят всички гледни точки. Такъв дебат е полезен, но нещата излизат извън рамките на здравия разум и се вторачваме незначителни и неверни неща. 

Той припомни изявлението от снощи на първия вицепрезидент на ЕК Франс Тимерманс, че за Конвенцията са се казали много неща, като много от тях са неверни. Това, което трябва да се знае е, че този документ защитава насилието срещу жените – нито повече, нито по- малко. Нищо друго не цели тази конвенция като това е първият всеобхватен международен документ в Европа, който се занимава с насилието срещу жените. 

Според ръководителя на представителството на ЕК у нас, начинът, по който се води дебатът у нас е загуба на обществена енергия, вместо да решаваме по- важните предизвикателства. Можем да го отнесем и като грешка в превода, но не трябва да бъде препъни – камък за постигане на една обща идея, която цел е благополучието и подкрепата за жените.

Огнян Златев не изключи скандалите около Конвенцията да са за отвличане на общественото внимание, за да се поддържа обстановка на несигурност и усещането,  че някой взима решения зад гърба на обществото, но според него това е проява на незрялост, която пречи да видим важните неща. Ние продължаваме да се фокусираме върху дребнотемия

По думите му реакцията на вероизповеданията у нас е озадачаваща и ги призова ги да бъдат по- активни в други важни теми за обществото. Реакцията им прилича на тази по време на концертите на Мадона и Лейди Гага. Живеем в демократично общество и всеки има право да изкаже мнението си, но сме част от голямото семейство на демократична Европа и трябва да приемем Конвенцията, защото тя защитава жените от насилие.

Статистиките в Европа показват, че всяка трета жена е жертва на насилие поне веднъж в живота си, този проблем трябва да бъде огласен и да бъдат взети мерки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27