Съществува ли спекулация в Истанбулската конвенция и самоунижава ли се обществото, повеждайки странен формат на дебат между биологичния и социалния пол, оправдавайки се със спорен превод на дума, заредена с опасно значение?
Тактическа ли се оказва задачата за налагане на понятието „джендър“ и поставя ли то в опасност традиционните ценности на цивилизацията? След като Правителството одобри наскоро Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, скандалният документ рязко конфронтира политиците, а преди да бъде ратифициран от НС и Православната църква, го припознаха като опаен повод за преформатиране на семейните ценности. По темата чуйте богослова доц. Д-р Мариян Стоядинов.
Успешна ли бе първата година от мандата на българския президент ген. Румен Радев и какви политически грешки и управленски завоевания отчете той в позицията си на балансьор и надпартиен политик с най-високия рейтинг в държавата. Коментарът е на политолога Татяна Буруджиева.
Една удивителна история за силата на човешкия дух разказва в книгата си „Нокаут за МС“ /множествената склероза/ авторката Таня Бейрийска. За победата си над нелечимото заболяване, според съвременната медицина преди представянето на книгата , издание на ИК „Жанет 45“ и зоще - за нейните послания – чуйте авторката минути преди 8.30.
И за друга предстояща литературна среща ще стане въпрос в програма „Точно днес“ . Под надслова „Срещи със съдбата“ в читалище „Алеко Константинов“ Емел Балъкчи – писател, краевед, етноизследовател и преводач ще разкаже за провокацията да изследва живота, обичаите, вярата, езика и фолклора на турците в България. Тя има над 30-годишен опит като преподавател и е собственик на двуезичното културно списание „Алев“ /“Пламък“/.
Както всяка сряда – чуйте разказа на автора на рубриката „Великите европейци“ Пламен Асенов. Днес той е посветен на Еразъм Ротердамски, когото някои наричат „принцът на хуманизма“, а други – „Волтер на ХVІ“ век.
Започваме точно в 6 сутринта.
Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..
Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева.
Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...
Ружка Генова е наш гост в първата седмица на март 2025 година. В края на 2022 година международната майсторка по шахмат бе обявена за училищен ръководител №1 от Министерството на младежта и спорта. Ружка Генова е директор на Спортно училище „Васил Левски“- Пловдив от 1 юли 2019 година, преди това от 2001 до 2013 година е била заместник-директор..