В края на миналата седмица малтийската столица Ла Валета откри с пищна церемония тържествата за тазгодишното домакинство като Европейска столица на културата.
Столицата на Малта е в списъка на Световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. През средновековието, осровната държава е създадена от рицарски орден, намерил убежище от османското нашествие, след падането на предишното им средище – о-в. Родос.
До средата на 60-те години на 20 в. Малта е английски доминион, днес като територия и население е приблизително съизмерим с Пловдив, отбеляза поетът и писател, журналист и общественик Антон Баев, който е и член на УС на фондация „Пловдив 2019“, който присъства на откриването.
Заради условната ос „Юг – Север“, по който признак се избират двете културни столици на Европа за съответната година, може би по-големите очаквания са свързани с холандския „събрат“ – Леуварден, предполага Антон Баев.
Въпреки това, в първите дни след откриването, малтийската столица е препълнена с туристи, а интересът към календара е огромен, казва той.
Островът е малък, затова там се представят с всичко, което имат създадено в историята си. Зрелищното шоу се проведе на централния площад с Тритоните, разказва Баев.
Направено е много, защото преди 6 години, когато започва подготовката на Ла Валета за културна столица, е нямало почти никакви открити културни пространства, за разлика от днес.
Разбира се, трябва да се отбележи, че въпреки условните прилики като територия и население, бюджетът на малтийската столица е четири пъти по-голям от този на Пловдив, подчерта Антон Баев.
Там може да имат няколко, 4-5 обекта, но те са толкова значими, че привличат огромен интерес.
Това, може би, все още липсва на Пловдив. Ние тук трябва да изберем няколко подобни обекта, които гарантирано ще фокусират вниманието на посетителите, обобщи членът на УС на фондация „Пловдив 2019“.
"Човекът е цял, когато се посвети на нещо надмогващо го и го усеща по-голямо от себе си"- думите са на режисьора проф. Маргарита Младенова, която е гост на "Срещите" тази събота. На преизвестната у нас и на високите световни театрални сцени режисьорка е и мисълта: "Изкуството трябва да премести акцента от "да имаш" към "да бъдеш". Слушайте. Има..
„ Завръщане към корените“ е темата на кръглата маса , която ще се състои от 18:00 ч. в Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий“ - Раковски. Тя се организира по повод навършване на 350 години от кончината на българските католически архиепископи Петър Богдан и Петър Парчевич, и епископ Филип Станиславов , както и 400 години от основаването..
Мащабна изложба на един от най-големите български живописци – Калина Тасева представя Градска художествена галерия –Пловдив в Зала „2019“. Инициативата се осъществява със съдействието на Васил Илиев от Варна, който е ревностен колекционер на именитата авторка и от 20 години събира нейни кавалетни творби. Колекционерът притежава най-голямата..
Премиера на пиесата „Арт“ от Ясмина Реза представя Драматичен театър Пловдив. Режисьор на спектакъла е Живко Гущеров, сценографията и костюмите са на Мария Колева, а композитор е Явор Карагитлиев. Предизвикващата на пръв поглед смях пиеса поставя под въпрос същността на човешките взаимоотношения между трима приятели, чиято..
Общинският институт "Старинен Пловдив" приключи работата по втория етап на реставрацията на сграфитото "Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. "Съборна" 39 в Пловдив. Реставрацията е съобразена с международните професионални стандарти в областта и цели максималното запазване на автентичността и целостта на творбата. Всички дейности са..