За българската интелигенция по времето на соца и преди това, а и днес.
Затова кой, как и защо решава да е с конюнктурата или против нея. Един труден, но надявам се интересен разговор за българския интелектуалец - сложен и вътрешно противоречив човек, а не лозунг....
Срещата на Людмила Сугарева с проф. Пелева е от 9 до 10 часа по Радио Пловдив.
За Книгата:
Всъщност защо Георги Марков напуска страната си през 1969-а? Как навремето са звучали художествените му текстове – на фона на онова, което публикуват българските автори през 1960-те и 1970-те? Кои книги и чии филми са оставили следи в прозата и в драматургията му?
Как се е отнасял – но „най-накрая” – към комунизма и към Запада, към собствения си последен избор? Кои приятелства и кои вражди из житието-битието на Джери са се оказали преработени в литература? Каква точно е природата на отношенията му с ДС? Сегашната ни представа за него е обусловена най-вече от факта, че е бил талантлив творец?
Или е преди всичко последица от концептуална грешка на Живковия режим? Или е неминуем продукт на тълкувателско-оценъчни навици, много по-стари от НРБ и от стереотипите на Студената война?
Проф. дфн Инна Пелева е автор на книгите „Четени текстове. Студии върху съществуващи и липсващи страници в българската литература” (1994), „Идеологът на нацията. Думи за Вазов” (1994), „Ботев. Тялото на национализма” (1998, 2015), „Възраждания. Българистични студии” (1999), „Места от Конспекта” (2000), „Алеко Константинов. Биография на четенето” (2002), „Йордан Радичков. Дума, разказ и тъга” (2004), „Деца на по-малки богове” (2012).
Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми. Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..
Известният пловдивски художник Атанас Маринчешки представя изложбата си "60..." в галерия "Сигна" в Пловдив. Тя включва 23 маслени платна, а с нея Атанас Маринчешки отбелязва своята 60-та годишнина и 10 години галерия "Сигна". Художникът е известен със своята маслена живопис, а от 1984 година до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в..
На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга . Тази година се навършват и 220 години от рождението на любимия разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен. С неговите приказки израстват поколения деца по целия свят. През 1967 г. по решение на Международния съвет за детската книга (с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО)..
Знаете ли какво е „листомания”? Не, не е мания по лист хартия или по листа от дърво. Листомания е същият обществен феномен като „бийтълсмания”, но 120 години по-рано. Негов обект е великият унгарски композитор и виртуозен пианист Ференц Лист. Поетът Хайне въвежда термина листомания в едно свое есе от 1844, когато Лист е на 33. С тази дума той..
Стихосбирката "Завръщане в Александрия" на Росен Кукушев ще бъде представена в Пловдив - утре на 2 април, от 18:30 часа в Bee Bop Cafe. За книгата ще говорят Силвия Димитрова и Владислав Христов, който е редактор на стихосбирката. С участието на автора Росен Кукушев. Авторът е роден на 16 февруари 1983 г. Завършва „Международни отношения“ и..