В програма "Точно днес" на Радио Пловдив представяме нови и интересни факти около Голямата базилика в Пловдив.
Николай Шаранков е преподавател в СУ "Св.Климент Охридски", асистент по история и историческа граматика на класическите езици. Той разказа, че предстоят сондажи на територията на Голямата Базилика, за да се докаже, че под сега разкрития храм има друг античен с по-ранна датировка. Основите на тази значителна сграда са били използвани от Базиликата.
За това свидетелстват два надписа, разчетени от епиграфа. Единият започва с думите "за здравето и спасението на императора", другият е голям списък с членовате на герусията. Това е организация, която се е занимавала с култа към римския император и е била само на богати хора в древния Филипопол.
В Голямата базилика беше разкрит един езически олтар в северната страна от края на II век и началото на III век, който има издълбани лампи, съобщи още Шаранков. Той смята, че има прием между езическия култ и християнската базилика. Върху този олтар има един езически надпис, който не се вижда добре, но е посветен на много богове.
Шаранков припомни, че от Голямата базилика най-интересният надпис от IV век е в една от мозайките, който съобщава епископа на Филипопол, основен градски магистрат и това е Маркиан. Също така има данни за друг епископ Македоний, това са двама неизвестни до този момент епископи на града.
Николай Шаранков съобщи, че през 2018 година ще работи и на Голямата Базилика, и ще допише книгата "Античните надписи от Филиполол".
Припомняме, че епиграфът разчете надписите на Античния театър през 2017 година. http://bnr.bg/plovdiv/post/100765791/razchetoha-ranen-nadpis-za-filipopol-spored-koito-antichniat-teatar-e-po-dreven
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..
Коледната изложба " Художниците на Гранит"! представя колекция с творби на художници от различни поколения свързани със село Гранит. Експозицията включва живопис, фотография и колаж на Антония Маринова-Crazy, Десислава Тодорова, Елена Христова,,Магдалина Топузова,Пенка Делчева,арх.Стойчо Добрев,Тоню Цанев,Чавдар Маринов, Тодорка Тодорова, Таньо..
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..
Среща под надслов "Книга без автограф" ще се проведе тази вечер от 18 часа, в читалище "Алеко Константинов" – Пловдив. На събитието ще бъде представена съвместната стихосбирка на Стефка Тотева и Яна Дековска и ще присъстват автори и приятели на Литературен кръг "Метафора“. В памет на дъщеря й, нашата колежка от Радио Пловдив Стефка..
Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..