На официалната церемони по откриването „Европейска столица на културата’ 2018“ в холандския град Леуварден бе и делегация от Пловдив.
Любопитна бях какво точно се случва при откриване на Европейска столица на културата. Изключително впечатлена съм от това което видях. Откриването се проведе на два етапа - на закрито в местния театър и на открито на площада пред старинна катедрала.
На сцената на театъра, на фона на логото на Леуварден и в присъствието на краля и кралицата на Холандия, емоционални слова произнесоха кметът на града, представители на различни общности, министърът на културата и имаше много кратка програма. Интересен ефект се получи, когато след красиво филмче за това как духов оркестър обикаля свирейки по улиците на града и други знакови места, изненадващо за всички, сякаш слезли от екрана, музикантите свирейки влезнаха в залата.
Светлинното шоу се случи на открито пред катедралата под дъжда и силния вятър. Катедралата е висока колкото пететажна сграда и опакована в бяло платно. Зад платното на различните етажи артисти и музиканти на живо свиреха и пееха, а по платното се рисуваха чрез светлинни ефекти различни картини, които заедно с артистите правеха обща сцена и картина. Кралят на Холандия се вписа в светлинното шоу, като се изкачи на катедралата и обяви символично Леуварден за Европейска столица на културата през 2018 г. Неописуем ефект и преживяване!
Беше много вълнуващо. Смятам, че за артистичния екип на нашата фондация „Пловдив’ 2019“ има много сериозно предизвикателство, защото не всичко е само пари, има много идея, много мисъл в това, което трябва да бъде направено. Те коментираха във всеки един миг, какво не бива да допуснем, какво е добре. Смятам, че те наистина имаха полезен опит и пример от това, което видяха.
Трябва да се очаква по-спокойно това събитие. При нас има някаква истерия и напрежение. Видях хората колко спокойно приемат този факт. Няма драма, че нещо не е готово. Една от сградите, която 17 години е била изоставена е направена с ателиета. Там имаше още вар, четки, бои, дори непочистено още от строителните дейности. Нямаше драма, поканиха ни на чай и кафе, разказаха ни всичко. Не казвам, че трябва да вземем този пример, но си мисля, че трябва да подхождаме по-спокойно към този процес.
Интервюто с Тони Симидчиева е в звуковия файл.
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..
стара ферма… един на друг подпрени хамбарът и черешата Мая Любенова Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в..