Приемът за елитните гимназии в града няма да бъде намален. Този ангажимент пое в ефира на Радио Пловди началникът на РУО Иванка Киркова. Коментарът тя направи във връзка с планираното от държавата административно „орязване“ на паралелките в елитните гимназии за сметка на тези в професионалните училища. Идеята е заложена в новия държавен план-прием за следващата учебна година в средното образование след 7-ми клас.
Киркова заяви, че не счита, че обучението в езиковите гимназии не се нуждае от подкрепа, с аргумент, че на обществото са необходими млади хора с езикои умения, които да специализират впоследствие в други сфери на интелектуалния труд, хуманитарните науки, техниката и международните отношения. По думите й на територията на Пловдив има достатъчно училища и паралелки, които предлагат професионално обучение.
Съобразили сме се със заявките на директорите на професионалните училища, и миналата година за първи път приемът за професионалните паралелки беше по-голям.
Киркова бе категорична, че няма да допусне приемът за профилираните гимназии, езиковите и математическата да бъде орязан.
Директорът на ЕГ „Пловдив“ Николай Радев се съгласи, че е необходимо да има разширяване на професионалните паралелки, но подчерта, че и тези, в които има постигнати добри резултати , също трябва да бъдат запазени. Към момента нашите гимназии са основа на образованието в България, подчерта Радев.
Той каза, че в страната има много непрофилирани паралелки и смята, че тенденцията от МО е правилна – учениците, които завършват, да бъдат добре ориентирани – към професията или към своя сериозен профил, така че да има възможност и повече деца да бъдат насочени към професионалните паралелки.
Когато обаче един родител и едно дете във все още наистина крехката възраст – 7-ми клас избират с какво да продължат в живота, насилственото налагане ни връща към други времена.
Лично аз не бил уважавал колега-директор, който не успява да запази колкото може броя на децата и паралелките в училището си. Това е задължение на всеки директор. Не мога да кажа, какво става в другите градове, но при нас и в съседната езикова гимназия „Иван Вазов“ миналата година имахме по 1400 деца заявили първо желание да учат при нас. А по второ и трето – сигурно са всички, които са кандидатствали. Така че при нас срив с успеха не може да се получи, продължаваме да сме в първата десетка по успеваемост откакто съществуват матурите в България.
Радев определи като точно твърдението на началника на РУО Иванка Киркова, че все повече ученици вече се насочват в сферата на технологиите и м.г. те са били над 50% в ЕГ „Пловдив“.
Гимназията дава силна подготовка в научаването на езика, но това не е основното – подготовката е силна за всичките дисциплини. Както в професионалните гимназии се дава добра основа за професионалното обучение.
Радев изрази надежда, че крайното решение за броя на паралелките ще бъде най-доброто за развитие на образованието в Пловдив.
В противен случай ще търсим всякакви начини за противодействие, подчерта още Николай Радев.
Чуйте звуковите файлове:
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..