Приемът за елитните гимназии в града няма да бъде намален. Този ангажимент пое в ефира на Радио Пловди началникът на РУО Иванка Киркова. Коментарът тя направи във връзка с планираното от държавата административно „орязване“ на паралелките в елитните гимназии за сметка на тези в професионалните училища. Идеята е заложена в новия държавен план-прием за следващата учебна година в средното образование след 7-ми клас.
Киркова заяви, че не счита, че обучението в езиковите гимназии не се нуждае от подкрепа, с аргумент, че на обществото са необходими млади хора с езикои умения, които да специализират впоследствие в други сфери на интелектуалния труд, хуманитарните науки, техниката и международните отношения. По думите й на територията на Пловдив има достатъчно училища и паралелки, които предлагат професионално обучение.
Съобразили сме се със заявките на директорите на професионалните училища, и миналата година за първи път приемът за професионалните паралелки беше по-голям.
Киркова бе категорична, че няма да допусне приемът за профилираните гимназии, езиковите и математическата да бъде орязан.
Директорът на ЕГ „Пловдив“ Николай Радев се съгласи, че е необходимо да има разширяване на професионалните паралелки, но подчерта, че и тези, в които има постигнати добри резултати , също трябва да бъдат запазени. Към момента нашите гимназии са основа на образованието в България, подчерта Радев.
Той каза, че в страната има много непрофилирани паралелки и смята, че тенденцията от МО е правилна – учениците, които завършват, да бъдат добре ориентирани – към професията или към своя сериозен профил, така че да има възможност и повече деца да бъдат насочени към професионалните паралелки.
Когато обаче един родител и едно дете във все още наистина крехката възраст – 7-ми клас избират с какво да продължат в живота, насилственото налагане ни връща към други времена.
Лично аз не бил уважавал колега-директор, който не успява да запази колкото може броя на децата и паралелките в училището си. Това е задължение на всеки директор. Не мога да кажа, какво става в другите градове, но при нас и в съседната езикова гимназия „Иван Вазов“ миналата година имахме по 1400 деца заявили първо желание да учат при нас. А по второ и трето – сигурно са всички, които са кандидатствали. Така че при нас срив с успеха не може да се получи, продължаваме да сме в първата десетка по успеваемост откакто съществуват матурите в България.
Радев определи като точно твърдението на началника на РУО Иванка Киркова, че все повече ученици вече се насочват в сферата на технологиите и м.г. те са били над 50% в ЕГ „Пловдив“.
Гимназията дава силна подготовка в научаването на езика, но това не е основното – подготовката е силна за всичките дисциплини. Както в професионалните гимназии се дава добра основа за професионалното обучение.
Радев изрази надежда, че крайното решение за броя на паралелките ще бъде най-доброто за развитие на образованието в Пловдив.
В противен случай ще търсим всякакви начини за противодействие, подчерта още Николай Радев.
Чуйте звуковите файлове:
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..