Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова камерна зала се открива с концерт

Нова Камерна  зала се открива тази вечер  във фоайето на Областната администрация – Пловдив. Първият концерт  е от цикъла„Песните на Пучини“  в изпълнение на тенора  Ивайло Михайлов и пианистката Мария Калоферова и е със свободен вход. Песните на Пучини стават обществено достояние едва през 1987 г., когато един от най-големите изследователи на творчеството на Пучини - Майкъл Кей ги публикува и казва, че те са като „ранни мисли за бъдещи опери“.

Песните са композирани през най-плодотворните години на Пучини. Някои от тях са по поръчка на учебни заведения, други като романси, предназначени за приеми, и са били публикувани в периодични музикални издания. Както споделя Майкъл Кей: песните са като ранни мисли за бъдещи опери. Така например прочутата ария на Де Грийо от операта "Манон Леско" е изградена върху Mentia l'Avviso - речитатив и ария за тенор и пиано. 

Основата на квартета от трето действие на „Бохеми” е песента “Sole e amore” /”Слънце и любов”/, матината, написана от Пучини осем години по-рано. В „Тоска” и „Мадам Бътерфлай” се чува ехо от вече родени от перото на Пучини мелодии. Една от тях е “Inno a Diana” /”Химн на Диана”/, написана за ловните дружинки и посветена на всички ловци в Италия. “Canto d’anime” /Песен на душите/ е прототипът на арията на Ринучо от операта „Джанни Скики”. “Morire” /Да умреш/ е използвана два пъти – в албум продаван с благотворителна цел от Италианския Червен Кръст по време на Първата Световна Война и като встъпителна ария на Руджеро във втората версия на „Лястовичката”. Съществуват много други примери за използването на песните от Пучини, а също така и на инструментални произведения в композирането на неговите опери.

Ивайло Михайлов през 1997 г. придобива бакалавърска степен по класическо пеене в ДМА "Панчо Владигеров" в София в класа на световноизвестния сопран Валери Попова. През 2002 г. печели стипендия от Министерството на културата на Р. България и заминава за Академията " Борис Христов " в Рим, Италия, където учи под ръководството на Джузепе Тадеи, след което продължава с шестмесечно обучение в Академията за оперно бароково изкуство в гр. Озимо (Италия) с преподаватели Луиджи Алва и Уилям Матеуци. 

През 2002 г. придобива магистърска степен по вокална педагогика от НБУ - София в класа на проф. Руско Русков. През 2010 г. Ивайло Михайлов придобива магистърска степен по "Арт мениджмънт" от АМТИИ - Пловдив с научен ръководител проф. Живка Бушева. През 2013 г. придобива магистърска степен по „Музикално-сценична режисура“ от АМТИИ - Пловдив с научен ръководител проф. Павел Герджиков. Дебютът му като режисьор е операта „Бастиен и Бастиена“ от В. А. Моцарт. През 2012 г. той се появява в анимационните филми "Brain Damage" и "Българ", с режисьор Неделчо Богданов. Дебютът му в Софийската национална опера и балет е през 2012 г. като Ернани от едноименната опера на Джузепе Верди в постановката на Варненска опера. 

Дебютът му в Букурещката национална опера и балет е следващата година като Фауст от едноименната опера на Шарл Гуно. Следват Дон Хозе в Колизео до Порто през май на 2014-та и главната роля на Вакула в приказната опера „Черевички” на Чайковски в операта в гр. Каляри, която беше излъчена по телевизия RAI през януари 2015 г. и може да се гледа на официалния сайт на RAI 5. От 10 г. е постоянен участник на фестивала на Античния театър в гр. Пловдив. Следва "Бохеми", „Бал с маски“, „Кармен“ в Сполето, Италия където е гост - солист от 2015-та г. с турнета в Перуджа, Орвието, Асизи. 

Пее на сцените в Палма де Майорка, Антверпен, Гент и мн. други. През 2013/14 той е наставник и съдия в първото издание на “Pop star to opera star” - Виетнам и вокален педагог в X-фактор. Най-силните му роли са на Ернани, Дон Хозе, Родолфо, Фентън, Пинкертон, Алфред Жермон, Радамес, Фауст, Каварадоси, Вакула и повече от 30 други роли. Ивайло Михайлов има множество записи за Българското Национално радио и БНТ. Работи с диригенти като Donato Renzetti, Laurent Campellone, Carlo Palleschi, Михаил Ангелов, Борислав Иванов и режисьорите Юрий Александров, Стефано Пода, Стефано Монти, Джорджо Бонджовани. Владее френски, италиански, английски и руски език. Ивайло Михайлов е ученик на именития български тенор Калуди Калудов.

Мария Калоферова завършва с отличие АМТИИ Пловдив като музикален педагог и инструменталист в класа на проф. Роксана Богданова. През 2017г. защитава докторска дисертация в областта на музикалната теория. Специализира във Вроцлав и печели първи награди, като е лауреат на конкурси в България и Полша. Участва в нови музикални проекти и има спечелени награди от различни фестивали и радиа. Дългогодишен пианист и корепетитор към Държавна Опера Пловдив. Има записи за БНР, рецитали и участия в концерти в България, Полша, Германия, Белгия, Финландия, Швеция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Открива се фестивалът "Филмови нощи във Филипополис"

"Филмови нощи във Филипополис"  започва днес и ще продължи до 25-и юли. Програмата му включва както нови заглавия, така и четири класики. Тази година в селекцията няма български заглавия.  Фестивалът се открива с  лентата „Формула 1: Филмът“  с участието на Брад Пит и Хавиер Бардем.  Режисьорът Джоузеф Косински е заснел лентата по време на..

обновено на 05.07.25 в 17:34

В "Срещите" за Иван Вазов и първата му литературна награда

След дни ще отбележим 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.  По този повод, тази събота "Срещите" ви припомнят за медальона, който английската благородница лейди Емили Ан Странгфорд сваля от гърдите си и подарява на 26 годишния тогава Вазов през 1877 година. И  това е първата му литературна награда.  По-късно..

обновено на 05.07.25 в 11:38

Студенти по фотография показват дипломна изложба в Пловдив

Съвместна дипломна изложба „Онова, което остава“ откриват в Пловдив студенти от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ), съобщават от висшето учебно заведение.  По думите им експозицията е част от защитата на студенти от образователно-квалификационна степен „Магистър” в специалност „Фотография“ и е..

публикувано на 04.07.25 в 10:12

„Ден на ашурето“ пред Джумая джамия в Пловдив

С послание за мир, почерпка и автентичен дервишки танц мюсюлманската общност в Пловдив отбелязва Деня на ашурето. Празникът ще се състои по обед пред Джумая джамия и се счита за обща ценност на всички религии.  Според традицията на този ден се вари и раздава ашуре с послания за солидарност, разбирателство, състрадание и толерантност...

обновено на 04.07.25 в 08:38

"Сцена на кръстопът" идва с тайно представление в афиша си

18 представления съдържа 29-ото издание на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“, чийто домакин е Пловдивския театър от 10-и до 21-и септември. Короната в афиша на форума е гостуването на спектакъла „Разстоянието“ от най-стария театрален фестивал в Европа „Авиньон“, Франция. Текстът и режисурата са на Тиаго Родригес, който ще..

публикувано на 03.07.25 в 12:30