Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да се изравни цената на труда в цяла Европа

Снимка: bTV Radio

Осигуряване на равно възнаграждение за еднакъв или равностоен труд - това е текст, залегнал в законодателството за защита от дискриминация на страните от ЕС, включително и на България.

От унгарската дяснорадикална партия „Йоббик“ обаче искат нещо повече - изравняване на доходите за еднакъв труд в Източна, Централна и Западна Европа. Днес в столицата представители на тази организация говориха съвместно с подкрепящите проекта депутати от Обединените патриоти и представиха инициативата "Доходен съюз". 
Напълно реалистично е въвеждането на тази инициатива и в България, която започна преди една година по идея на Вишеградската четворка, коментира в интервю за Радио Пловдив депутатът от ОП Александър Сиди

Целта е и да се бори против лицемерието и двойния стандарт в ЕС, включително и при доходите. След като бъдат събрани 1 милион подписа в целия ЕС, те ще бъдат внесени в Европейската комисия. От своя страна тя трябва да задължи страните от съюза да въведат една и съща цена за един и същи труд в цялата Общност. 

Става дума за въвеждането на минимални работни ставки, които да са еднакви в целия ЕС, обясни депутатът. Така постепенно всички работодатели от Източна Европа ще бъдат принудени да повишат заплатите, защото иначе ще губят европейските си работници. Примерите не са един или два - европейски компании, които плащат 3-4-5 пъти повече на френските си работници например, вместо на българските. Единствената разлика е, че единият работник живее в Пловдив, а другият - в Ница, а това е дискриминация, даде пример Александър Сиди.

По-скъпият труд на източноевропейските работници не би довел до намаляване на инвестициите. България продължава да е привлекателна с по-ниските си данъци. Така инвеститорският интерес ще продължи, въпреки по-високата цена на труда, смята депутатът. 

Инициативата вече е подкрепена от синдикатите, предстои да бъде представена и в Пловдив. Продължава и събирането на подписи в цялата страна.

Цялото интервю на Емил Костов с депутата от ОП Александър Сиди чуйте в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21