Икономическият експерт Лъчезар Богданов коментира за Радио Пловдив инициативата „Доходен съюз“ и дали е възможно да има изравняване на доходите за еднакъв труд в Източна, Централна и Западна Европа. Според него това няма как да се случи от гледна точка на политическия процес и вземането на решения. По-важното е, че подобна идея се сблъсква с икономическата логика.
Заплащането във всяка отделна страна, във всеки отделен бранш в крайна сметка отговаря на търсенето и предлагането на труд в съответния град, регион - хората са със съответни умения и професия. Когато има големи различия съответно в търсенето и предлагането на труд много трудно може да се постигне изравняване с административни мерки, коментира Лъчезар Богданов.
Защо бихте направили един завод в Латвия, Румъния и България, ако трябва да заплащате еднаква сума за един работник? - попита икономическият анализатор.
По думите ако се изравни заплащането остава въпросът - какво е предмиството на страните, където в момента има по-ниско заплащане на труда. От друга страна самата идея, че има абсолютно еднакъв труд е доста утопична.
Целта е натиск за повишаване на разходите на труд в страните, където възнагражденията са по-ниски. Това е натиск на синдикалните организации в по-богатите държави. Синдикатите от Западна Европа. От една страна част от бизнесите се пренасят на изток в рамките на съюза . От друга страна за това, че има по-ниски доходи в страните от Съюза има миграция. Така работниците от по-бедните страни конкурират и са готови да работят дори и за по-малко пари в богатите страни. Хора от източна Европа биха заели работните места за по-малко доходи. Така се увеличава предлагането на по-евтин труд. Това е контекстът на дебатите, допълни икономическият анализатор.
Според него все пак, ако наистина имаме отворен пазар, ако наистина се позволи на стоките, услугите и капиталите свободно да преминават държавните граници в рамките на общия пазар - този процес наистана може да се случи. Например в Чехия, разликите на заплати там и в Австрия, или Чехия и Германия -разликите са много по-малки, отколкото преди 20 години.
В България проблемът е в липсата на инвестиции. Фъкт е и регионалното неравенство в заплащането.
Това, което може да отключи бърз икономически растеж и от там бърз ръст на доходите е да привличаш нов капитал. През последните години имахме икономически ръст без свеж капитал, а с натоварване на мощности в рамките на съществуващата икономическа структура.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините. По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..
Председателят на Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно..
"Нито един от сигналите, които в момента се излъчват, не могат да се приемат за достатъчно достоверни. Или като знаци по посока на несъздаване, или създаване на правителство. Смятаме, че в момента всички играят позиционна игра, която трябва да излъчва посланието към избирателите, а именно - че всички искат да има правителство. В момента всички..
"По пътищата в Пазарджишка област няма закъсали автомобили и бедстващи хора", каза Мирослав Стоянов, говорител на Областната дирекция на МВР. Той съобщи, че е отпаднало ограничението за товарни автомобили над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по пътя Велинград до границата в Благоевградска област. Остава обаче, забраната такива автомобили да се..
Инцидентите на пътя с жертви са в пъти по-малко при лошо време като снеговалеж, проливен дъжд или мъгла. Това става ясно от изследване на Института за пътна безопасност. От него става ясно, че през изминалата година при лоши условия са загинали 10 души или 2% от всички загинали при катастрофи през годината. Докато когато времето е..