Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициативата "Доходен съюз" е доста утопично намерение

Икономическият експерт Лъчезар Богданов коментира за Радио Пловдив инициативата „Доходен съюз“ и дали е възможно  да има изравняване на доходите за еднакъв труд в Източна, Централна и Западна Европа. Според него това няма как да се случи от гледна точка на политическия процес и вземането на решения. По-важното е, че подобна идея се сблъсква с икономическата логика. 

Заплащането във всяка отделна страна, във всеки отделен бранш в крайна сметка отговаря на търсенето и предлагането на труд в съответния град, регион - хората са  със съответни умения и професия. Когато има големи различия съответно  в търсенето и предлагането на труд много трудно може да се постигне изравняване с административни мерки, коментира Лъчезар Богданов. 

Защо бихте направили един завод в Латвия, Румъния и България, ако трябва да заплащате еднаква сума за един работник? - попита икономическият анализатор.

По думите ако се изравни заплащането остава въпросът - какво е предмиството на страните, където в момента има по-ниско заплащане на труда. От друга страна самата идея, че има абсолютно еднакъв труд е доста утопична.

Целта е натиск за повишаване на разходите на труд в страните, където възнагражденията са по-ниски. Това е натиск на синдикалните организации в по-богатите държави. Синдикатите от Западна Европа. От една страна част от бизнесите се пренасят на изток в рамките на съюза .  От друга страна за това, че има по-ниски доходи в страните от Съюза има миграция. Така работниците от по-бедните страни конкурират и са готови да работят дори и за по-малко пари в богатите страни. Хора от източна Европа биха заели работните места за по-малко доходи. Така се увеличава предлагането на по-евтин труд. Това е контекстът на дебатите, допълни икономическият анализатор. 

Според него все пак, ако наистина имаме отворен пазар, ако наистина се позволи на стоките, услугите и капиталите свободно да преминават държавните граници в рамките на общия пазар - този процес наистана може да се случи. Например в Чехия, разликите на заплати там и в Австрия, или Чехия и Германия -разликите са много по-малки, отколкото преди 20 години.

В България проблемът е в липсата на инвестиции. Фъкт е и регионалното неравенство в заплащането.

Това, което може да отключи бърз икономически растеж и от там бърз ръст на доходите е да привличаш нов капитал. През последните години имахме икономически ръст без свеж капитал, а с натоварване на мощности в рамките на съществуващата икономическа структура.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53