Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва да има обективни критерии при разпределянето на субсидиите

Ангел Вукодинов, производител на зърнени култури и зам.-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, коментира за Радио Пловдив евентуалното намаляване на агросубсидиите, след като Великобритания напусне ЕС . По думите му все още няма яснота, но дебати се водят повече от година. 

През ноември 2017 година имаше анонси. През 2021 започва новият период. Все още няма окончателни неща. Нашето мнение сме го казали на няколко форума. Българската позиция се надяваме да бъде успешно защитена.Нашият глас не е най-силният в ЕС и ще има някакви компромиси, коментира Вукодинов. 

Той припомни, думите на  еврокомисаря по бюджетната политика, че  съюзът трябва да е готов да съкрати с между 5 и 10 процента парите за земеделие и за кохезионна политика.

Според Вукодинов за  българските производители е по-важно да има всеобщи обективни критерии за разпределяне на субсидиите в рамките на ЕС и за различните отрасли. Парите да отиват при обекти, които са на светло.

Това, че парите ще бъдат намалени, няма да е големият проблем. Важно е да има опростяване на тази политика  като не се бяга от контрол. Не е тайна, че през  миналите години "схемаджиите" успяваха да се възползват и понякога парите изтичаха в пясъка, а от това няма полза за никого.  Проблемът ще е доколко ще има баланс между директните плащания и инвестиционните мерки. Долколко ще има баланс между отделните сектори на цялото земеделие и когато се обръщаме към чувствителните сектори наистина да има предмиство за развитието им. Да се получи добро сближване, за да не пострадат българските земеделци. Добре е, че отделните страни ще могат да  взимат собствени решения. Проблем ще е обаче, идеята за национално дофинансиране, което ще е трудно за страна като България, допълни Вукодинов

Той  коментира и  промените в климата, водните ресурси и използавнето им за земеделие. Зърнопроизводителят е категоричен, че е необхдима национална стратегия.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50