Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да има обективни критерии при разпределянето на субсидиите

Ангел Вукодинов, производител на зърнени култури и зам.-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, коментира за Радио Пловдив евентуалното намаляване на агросубсидиите, след като Великобритания напусне ЕС . По думите му все още няма яснота, но дебати се водят повече от година. 

През ноември 2017 година имаше анонси. През 2021 започва новият период. Все още няма окончателни неща. Нашето мнение сме го казали на няколко форума. Българската позиция се надяваме да бъде успешно защитена.Нашият глас не е най-силният в ЕС и ще има някакви компромиси, коментира Вукодинов. 

Той припомни, думите на  еврокомисаря по бюджетната политика, че  съюзът трябва да е готов да съкрати с между 5 и 10 процента парите за земеделие и за кохезионна политика.

Според Вукодинов за  българските производители е по-важно да има всеобщи обективни критерии за разпределяне на субсидиите в рамките на ЕС и за различните отрасли. Парите да отиват при обекти, които са на светло.

Това, че парите ще бъдат намалени, няма да е големият проблем. Важно е да има опростяване на тази политика  като не се бяга от контрол. Не е тайна, че през  миналите години "схемаджиите" успяваха да се възползват и понякога парите изтичаха в пясъка, а от това няма полза за никого.  Проблемът ще е доколко ще има баланс между директните плащания и инвестиционните мерки. Долколко ще има баланс между отделните сектори на цялото земеделие и когато се обръщаме към чувствителните сектори наистина да има предмиство за развитието им. Да се получи добро сближване, за да не пострадат българските земеделци. Добре е, че отделните страни ще могат да  взимат собствени решения. Проблем ще е обаче, идеята за национално дофинансиране, което ще е трудно за страна като България, допълни Вукодинов

Той  коментира и  промените в климата, водните ресурси и използавнето им за земеделие. Зърнопроизводителят е категоричен, че е необхдима национална стратегия.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Татяна Дронзина

От търгашеската сделка за Украйна губят всички

"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет  проф. Татяна Дронзина  коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент  Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..

публикувано на 25.02.25 в 16:50
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12