Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалните предприятия са част от новата БГ политика

Социалните предприятия, социалните иновации и социалната икономика са нова политика, която от няколко години навлиза в България. Социалното министерство предприе спешни мерки тази политика да бъде видима. 


Това заяви  заместник-министърът  д-р Султанка Петрова по време на  дискусията „Кой печели от съществуването на социалните предприятия?”. Форумът се проведе  в Социално предприятие „Шивашка работилница” в КСУ „Св. Георги” в Пловдив, където трета година близо 40  жени с нисък социален статус от уязвими групи  са получили  шанс за обучение и реализация на трудовия пазар чрез придобиване на трудово-социални и професионални умения по шивачество. 

Д-р Петрова съобщи, че в момента междуведомствена работна група работи по създаването на проект за закон  за социалната и солидарна икономика и той ще бъде готов да края на март. Тя уточни, че  по време на Българското преседателство през април ще има  специална конференция по темата с изложение на социални предприятия. 

„Целта е да се види отблизо точно какво се прави в социалните предприятия. Едно от най-големите предизвикателства пред България е социалната и солидарната икономика и е важно да се покажат добрите примери, като този в Пловдив", допълни заместник-министър Петрова. По думите й 14,5 милиона европейски граждани са заети в социалната икономика и ако България иска да мотивира гражданите си да бъдат активни на трудовия пазар, трябва да се  върви към тази политика. 

Според заместник – министъра тя дава възможност на хората от уязвимите групи да се включат в пазара на труда и да бъдат активни. 

По отношение на реформата в ТЕЛК  д-р Петрова уточни, че концепцията каква трябда да бъде  експертизата на работоспособността  е вече в НС и се чака становището на комисиите по здравеопазване и социална политика. 

От своя страна и Здравното министерство подготвя промени в Наредбата за медицинската експертиза.  Заместник-министърът бе категорична, че инвалидни пенсии няма да бъдат отнемани, а готвените промени ще рестартират системата в полза на хората с увреждания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11