След като прелистихме страницата на месец януари – какъв образ на политическия живот отчете отминалият първи месец на 2018-та и какви процеси на партийна ферментация оставиха следа в него? По темата ще разговаряме с политическия коментатор Анастас Стефанов.
Дебатът около Истанбулската конвенция никой не очакваше да стане с такъв мащаб. Това беше подценена тема от политическите елити, оказала се нова за обществото, но не и чужда за него. Очевидно е, че елитите яхнаха дебата, за да извлекат дивиденти и най-вече – опозицията. На управляващите не им беше необходимо да си правят пиар точно с такъв международен документ, тъй като има с какво друго да го правят. Дори станахме свидетели на обръщане на т.н. политически полюси.
Прогресивните сили, които би трябвало да бъдат по принцип „за“ този документ, се оказаха като позициониране с консервативно-ретроградно поведение – БСП. Докато други, които би следвало да са по-консервативни и резервирани към документа, се оказаха по-европейски настроени. Дори самата БСП, която през декември на заседанието на ПЕС в Лисабон гласува „за“, сега на комуникационно равнище обърна на 180 градуса своето политическо решение. Същината на този дебат е, че като общество още сме „зелени“ и неподготвени за него, подчерта Стефанов.
По думите му протестите текат в държавата с особена степен на интензивонст, но не и с особена масовост и това трябва да бъде част от анализа. Виждаме, че сред хората в момента няма особено социално-икономическо недоволство, а екология, първи и втори лифт, лъвчета, протести пред БНТ – това не са опасни протести сами по себе си за властта. В зимните месеци е опасно да се протестира за социално- икономически обстоятелства, свързани с цена на тока, заплати, равнища на доходи. Такова нещо в момента няма.
Според Стефанов, големият проблем на БСП не е с ядрото на партията, което в момента е консолидирано, а в липсата и на периферия. Точно обратната позиция на БСП към Истанбулската конвенция би могла да привлече допълнителна електорална подкрепа сред младите прогресивно настроени леви хора, които не се асоциират по принцип с БСП, заради консервативния й характер. В този смисъл позиционирането на БСП в момента не е печелившото, а конюнктурно по-удобното.
При патриотите в момента нещата са спокойни, те осънават добре, че добрата им кондиция и добро позициониране в политическия живот зависи от това да останат заедно. Раздробени, по-скоро биха имали съдбата на градската либерална десница.
Що се отнася до ДПС, те знаят кога да акцентират участието си в политическия живот и кога – премерено да се отдръпнат. Това е част от премерената им тактика, подчерта Анастас Стефанов.
Сред акцентите в политическия януари Стефанов посочи Истанбулската конвенция, политическото противопоставяне в българския Парламент, но не на идейна основа, а за позициониране, дебата за европредседателството и налагането на темата за Западните Балкани като част от европейския дебат.
Интервюто с Анастас Стефанов – в звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..