Темата за въвеждането на еврото в България безспорно е актуална, след като финансовият ни министър обяви, че страната има намарението още тази година да влезе в нака наречената чакалня на еврозоната или ИРМ - 2. Това каза в интервю за Радио Пловдив макроикономистът Георги Вулджев.
Аз съм противник на идеята за влизането на България в еврозоната, защото тя изправя страната ни пред рискове, каза Вулджев.
Той отрече тези рискове да са свързани с възможно удвояване на цените в българия. Възможно е те просто те да се закръглят, примерът е от прибатийските страни – там инфлацията например намаля.
Други са по-съществените проблеми и те са свързани със структурните недостатъци на това пространство. Георги Вулджев поясни, че влизайки в еврозоната ще отпадне валутният борд в България, а това, според него, означава намаляване на финансовата дисциплина, както от страна на правителството, така и в банковия сектор.
Сега, при наличието на валутен борд, контролът е по-добър, но ако влезем в еврозоната, то правителството ще бъде сигурно, че дори и да направи някаква глупост, ще ползва защитният механизъм на еврозоната. Вулджев поясни още, че Централната ни банка в момента може да оказва много малка помощ на банките при определни условия, а в еврозоната тя ще взаимодейства много повече с банките и проблемът КТБ може да се слручи отново и то много по- лесно.
Макроикономистът увери, че нивата на доходите в страната ни не са техническо условие за влизането ни в еврозоната. Той припомни, че условията за влизането са в спазването на така наречените маастрихтски критерии.
Това означава, че бюджетния дефицит не трябва да е над 3% от БВП, задлъжнялостта да е под 60% от реалния БВП и лихвените ни проценти по кредити да не се различават с повече от 2%. Всички тези критерии ние сме изпълнили и изпълняваме.
Георги Вулджев прогнозира, че ако България кандидатства тази година за ИРМ – 2, кандидатурата ни бъде одобренаи влезем в чакалнята, то до три години, през 2021, вече ще сме приели и еврото.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..