Депутати от ДПС, сред които и медийният собственик Делян Пеевски, внесоха в парламента промени в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения.
След като от толкова години се говори за прозрачност върху собствеността и финансирането на медиите, но не се прави следващата крачка, с която да се даде инструмент за добиване на тази информация, решихме да го направим ние.
Според Кръстева обществото трябва да знае в тази наситена информационна среда кой говори и каква е неговата и на медията отговорност. А темата за отговорността може да бъде поставена едва когато знаем кой говори. Тогава можем да си отговорим и на въпроса защо ни казва нещо и как го казва.
Тя подчерта, че вместо съпротива, е очаквала подкрепа още при внасяне на законопроекта ,именно от тези организации, които от години настояват да бъдат предприети законови действия в посока, която би осветлила действителните собственици на медиите, както и финансирането им на непазарен принцип.Депутатът изрази недоумение от твърденията на юристи, че проектът може да се разглежда като форма на цензура.
В закона става дума единствено за осигуряване на прозрачност, публичност и достоверна информация. Режимът е на деклариране на собствеността и на получените финансови средства, извън рекламите. Законопроектът не предполага регулиране на получените средства, нито предполага каквото и да е ограничение. Недоумявам твърденията за цензура!
ДПС са отворени за предложения между първото и второто четене на промените за прозрачност на медиите.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..