От началото на годината европейското председателство постави нещата така, че дори и в по-празните месеци – януари, февруари и март, софийските хотели са пълни, и когато става въпрос за приключващото днес изложение „Ваканция“, много трудно се намериха места за колегите, които идват от страната в столицата. Това заяви Румен Драганов – директор на Института за анализи и оценки в туризма.
По думите му, когато има недостиг на легла, пазарът автоматично се наглася към по-високите цени. Очакванията на бранша са, че увеличението на цените през тази година ще бъде в рамките на 11%, докато миналата – 7,2%.
От една страна липсата на легла в голям град като София, диктува увеличението на цените, но това ще се случи по същия начин и в останалите градове на страната, които също очакват повече туристи.
Цените отиват нагоре и по друга причина – най-големият проблем на българския туризъм, сързан с кадрите, бе по ставен за решаване от две големи организации – Националния борд по туризъм и БСБСУ.
Решението, което се взе през 2016 г., бе с хоризонт в края на 2026 г. средната заплата да бъде 1400 евро. Голяма част от младежите, които завършват в България, отиват на терминал 2 и там получават още утре тази заплата. Ние обучаваме хората, а те заминават и са прави. Хората предпочитат да получават достойно заплащане 365 дни в годината. От тази гледна точка увеличаването на цените е свързано сполитика заплащането в бранша да стане нормални, т.е. цените в българския туризъм да достигнат нивата на услугата, която се предоставя в ЕС.
Драганов уточни, че в различните категории и в различни точки в страната заплащането е различно. В София е постигната най-висока цена на легло – 75 евро, а по Черноморието дори в петзвездните хотели достига 45 евро.
Във време, когато говорим за дигитални технологии, е добре да знаем какво се е случило преди нас. Ето защо идеята за създаване на Музей на туризма е много добра.
Драганов припомни, че на база на музейната сбирка – дарение от Петър Дойчев, в Университета по библиотекознание и информационни технологии ще бъде създаден и Музей на туризма. Той призова всички ветерани от туризма, които считат, че имат ценни артефакти свързани с историята на бранша, да разкажат за тях и материалите да бъдат дигитализирани.
Чуйте повече от звуковия файл:
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..