В цялата страна се отбелязва 145-тата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. В родния му град Карлово годишнината беше отбелязана с възпоменателен митинг-поклонение и поднасяне на венци.
Преди това в храм „Света Богородица“, където Апостола е ръкоположен и е пял като дякон бе отслужена панихида в негова памет от Знеполския епископ Арсений, викарий на дядо Николай. След службата присъстващите се отправиха към паметника на Левски, като по традиция се включиха и десетки ученици от едноименното училище.
Победителят в ученическия конкурс за есе – Елена Генчева от 11 а клас на СУ „В. Левски“ прочете своята творба. Бяха поднесени венци и цветя от всички държавни институции, областни и общински администрации, политици и граждани.
След церемонията присъстващите с шествие стигнаха до родната къща на Левски, където бе отбелязана и 140-та годишнина от гибелта на майката на Апостова –Гина Кунчева.
Гости на тържествата бяха вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, лидерът на БСП Корнелия Нинова, депутати, военни и много граждани. За поредна година в деня за почит към живота и делото на Васил Левски, Карлово и храм“Света Богородица“ получиха дарение от проф.Иван Гаврилов –икона на Божията майка от 1431 година.
В Пловдив в словото си пред паметника на Апостола преподавателят по литература доц. Владимир Янев каза: .„Днес се прекланяме пред подвига на този велик в естествеността си и храбростта си човек, сякаш за да се пречистим от дребнавото, егоистичното и самодоволното у себе си и може би, за да погледнем, дори за кратко, с други очи на живеенето си – дали е истинско и дали е свързано с висшите помисли и дела“ –
„Левски живее!“ – каза в заключение на речта си Янев по повод 145 години от гибелта на Апостола.
Много граждани, ученици, политици и общественици под звуците на военен духов оркестър поднесоха венци и цветя пред монумента на Дякона в подножието на Бунарджика.
Стиховете на Ботев за Апостола на свободата Васил Левски рецитира актьорът Стефан Попов.
Преди поклонението в църквата „Св. св. Петър и Павел“ бе отслужена панихида в памет на Левски и загиналите за свободата на България.
Довечера в София пред Паметника на Апостола ще започне церемонията-поклонение, на която президентът Румен Радев ще произнесе слово и ще поднесе венец.
Годишнината от обесването на Левски ще бъде отбелязана и в българското консулство в Брюксел.
Тежка катастрофа стана следобед в Пазарджишкия участък на АМ "Тракия" в района на 104 – 105 километър. Товарен камион, пътуващ към София, загубил управление и прегазил разделителните мантинели, пресякъл в насрещното платно в посока Пловдив и разкъсвайки предпазната ограда край пътя, пропаднал в страничната канавка. От удара голямо..
След среща на кмета Емил Кабаиванов с ръководството на Районното полицейско управление е договорено да бъдат поставени още камери за денонощно видеонаблюдение на входно-изходните пътища, в паркове и площадни пространства. Целта е да се ограничи шофирането с висока скорост и неправилното паркиране. Нощни патрули ще дежурят по пешеходната зона в..
Луксозна домашна наркооранжерия разкриха в близкото село Церово пазарджишките криминалисти. Акцията е в резултат на данни от информатор и под надзора на Окръжната прокуратура. След наблюдение на обекта и наличието на достатъчно доказателства, полицаите претърсили къща в селото, обитавана от 48-годишен софиянец. Вътре е открита оборудвана..
Ремонтът на Концертна зала в Пловдив се съгласува под пряк надзор на Министерството на културата. Имам разговори и срещи с министъра на културата Мариан Бачев, каза кметът Костадин Димитров, попитан докъде са стигнали дейностите по пълното реновиране на залата. В най-скоро време община Пловдив очаква решение на МК как да се процедира..
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов ще провери напредъка на строителните работи по железопътния участък Елин Пелин – Септември. Инспекцията ще стартира на 4 март от новоизграждащия се жп тунел в района на Вакарел. След това вицепремиерът ще продължи проверката на всички 4 участъка на жп линията от Елин..