Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Левски е предвиждал мирен вариант за революция

Проф. Пламен Павлов е автор на книгата „Левски: Другото име на свободата“. Според него, темата предизвиква много коментари, а писанията за Левски ни заливат, над 100 книги и хиляди статии. Каква е истината за Левски, какво дължим на Левски, на човека и личността, днес 19-ти февруари, 145 години по-късно, след гибелта на най-големия син на България?

Датата е 18-ти февруари . Някъде 50-те години датата е сбъркана. Преоткриваме Левски. Моят прочит за Левски  е историко-публицистичен. 

През годините са натрупани  много клишета, различни митове и интерпретации. Левски, не е някакъв самотен войн, той безспорно е най-големият, монахът войн на България го наричам аз и мисля,че съм прав. Без неговите съратници, без стотиците хилядите българи, които го следват, както той търси тях, така те търсят него, не бихме си обяснили тази епоха.  Той има изключителна вяра в креативната енергия на българския народ, в нашата възможност да обръщаме времето. Дори и тази фраза, която толкова често произнасяме: „Времето е в нас и ние сме във времето“, той съчетава библейската мъдрост, че човекът е способен да обръща хода на времето. Има висока цел, когато има справедливи искания. Неговата монашеска същносте на един човек, който разбира любовта към ближния, като любов към отечеството.  

Априлското въстание е въстанието на Левски, тъй като там където комитетите са в най-голяма степен запазени, с потенциала, с хората, с идеите, с оръжията беше във вашия край -.Пловдивския революционен комитет. Там беше силата на Априлското въстание. Това самите апостоли го признават и Захари Стоянов казва, как Дяконът е учел хората.

 Мажем да наречем Левски спасител, както го нарича Вазов, и освободител, без да оспорваме това право да бъде по-широко тълкувано. Априлското въстание се базира на оргаризацията на Левски, на идеите и енергията вложена от Левски и неговите съратници. Това постигна развитието на Источния въпрос и освобождението на част от България. Не бива да забравяме, че не всички българи получиха свобода на 3 март 1878 година.  

Какво не оценяваме?  Той е човек с желязна дисциплина и е посветил изцяло себе си на Отечеството, което пише в известното си писмо да Анастас Попхинов. Това е по повод обвинения срещу него, изключително недостойни.  Доказват,че вътре в организацията е имало  и опозиция на Левски, и това е нормално в една демократична организация на хора, които доброволно са си сложили гравата на дръвника. Прави държава в държавата.  За по-малко от две години създава над  300 комитета.  Според свидетелство на Иванча Хаджипенчович  по време на следствието е имало писмо , за съжаление изгубено, в което се казва, че 12 000 души са били ангажирани в комитетската мрежа.

Спорил съм  с колеги. Свидетелствата не са толкова много. Често се базират на мемоари, а в спомените винаги има известна условност и изкривяване на информацията. Левски е романтик, прагматик и стратег. Той е организатор и на военните въпроси.

Левски е най-добрият, най-верният  ученик на Раковски. Познава вътрешната обстановка, вижда потенциалните силите на революцията в самата България. Това, което мисли, не е фантастика, а съвсем прагматични действия. Да припомним, че ВМОРО изцяло стъпва на принципите завещани от Левски и от неговите съратници.

Интервюто с проф. Пламен Павлов е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетите за отбрана в ЕС се очаква да се увеличават

Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с  Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС.  Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..

публикувано на 22.01.25 в 15:25

Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Украйна

Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..

публикувано на 22.01.25 в 11:00
Проф. Марин Русев

Светът понякога се променя за една нощ и трябва да сме готови

Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас?  Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има  два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..

публикувано на 22.01.25 в 10:41

В края на годината се подновява работата по Голямоконарско шосе

Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..

публикувано на 22.01.25 в 10:19

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08