Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаквам сериозен разговор с проф. Камен Плочев утре в НС

Твърдо съм за демонополизация на НЗОК, каза д-р Нигяр Джафер и посъветва да има надпартиен консенсус

Снимка: БГНЕС

В програма "Точно днес" интервю с д-р Нигяр Джафер, заместник - председател на НС и член на комисията по здравеопазване - коментираме актуализацията на бюджета на НЗОК и поисканата оставка на проф. Камен Плочев.

Д-р Джафер съобщи, че утре ще има извънредното заседание на парламентарната комисия по здравеопазване, на което ще бъде изслушан управителят на НЗОК проф. Камен Плочев.

Тя е един от 8-те депутати, поискали това заседание, след като в петък министърът на здравеопазването Кирил Ананиев поиска оставката на проф. Плочев заради поискана актуализация на бюджета на институцията зад гърба му. В понеделник проф. Плочев каза, че няма да подаде оставка.

Тя посочи, че все още не сме започнали да работим с този бюджет, защото по правилата едва от април започва финансиране по новия бюджет за 2018-та, дотогава се работи със средствата от предходния бюджет. 

Д-р Джафер характеризира ситуацията около управителя на здравната каса като поредния скандал в здравеопазването.

Не съм запозната с последните обвинения за точене на касата с това, че лекари водят свои пациенти от България с автобуси, посочи Джафер. По думите й правилата са различни и дължим на чужди каси над 260 млн. лева не за спешно лечение на българи.

 НЗОК работи с над 4 милиарда лева и е важно кой ги управлява, допълни д-р Джафер. Тя допълни: Нека припомним, че Касата получи 407 милиона повече за тази година. Когато говорим за много пари, става въпрос за политика, както и за решения които са належащи. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33

Христо Г. Данов - родоначалникът на българското книгоиздаване

В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното  книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив.   Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...

публикувано на 22.05.25 в 10:11