Огромно предизвикателство и голямо професионално развитие - така определи реставрацията на Желязната църква "Свети Стефан" в Истанбул архитект Фикрие Булунмаз, ръководител на реставрационния екип. Тя заедно с целия си екип пристигна в Пловдив по инициатива на Генералното консулство на Република Турция в Пловдив и Културен център "Тракарт".
Припомням, тържественото откриване на изцяло обновената българска църква "Свети Стефан" беше на 7-ми януари тази година след шестгодишен ремонт. Това е единствената православна желязна църква в света.
В Пловдив архитект Фикрие Булунмаз разказа за реставрационния процес и отделните етапи в него. Тя посочи, че лично и професионално се е обогатила, изучавайки историята на храма и уникалността на строежа.
Генералният консул на Турция в Пловдив Хюсеин Ергани поздрави екипа на архитект Фикрие Булунмаз като каза, че са невероятни и благодари за перфектната работа. Той уточни, че цялото финансиране по укрепване и реставриране на църквата е поето от голяма община Истанбул, която е побратимена с община Пловдив. Църквата блести с цялата си красота, защото нищо не е спестено.
Кадер Хасанова, представител на Българската Екзархия, предаде поздрави и подаръци от Васил Лиязе, председател на настоятелството в Истанбул. Тя отправи специална покана от цариградските българи пловдивчани да посетят църквата „Свети Стефан“, която според тях е бижуто на Истанбул.
Архитект Булунмаз посочи, че работата и по църквата е оказала огромно влияние на професионалното й развитие. Същият екип вероятно ще работи по реставрацията на джамията в Разград, ако двете държави се договорят.
Историята:
Желязната църква в Истанбул е един от най-значимите български паметници на архитектурата и културата. Тя е осветена на 8 септември 1898 г. от Екзарх Йосиф. Тогава сградата, заедно с обзавеждането й, струват на Българската държава около 1 млн. златни лева.
Строително-ремонтните дейности и цялостната реставрация на църквата "Свети Стефан" са извършени в рамките на 7 години съвместно от Истанбулската голяма община, Областната управа на град Истанбул и "Фондацията на Православната църква на българската Екзархия" в Истанбул.
Предприетите действия са в резултат и на Споразумението между министерствата на културата на двете страни по Програма за сътрудничество в опазване на недвижимото културно наследство, подписана за периода 2002-2003 г.
По данни на българското правителство в цялостната реставрация на българската желязна църква "Свети Стефан" в Истанбул са вложени около 3,5 млн. евро - близо 16 млн. турски лири. От тези средства България е предоставила 390 000 евро, които са изплатени целево на два транша.
Интервюто с арх. Фикрие Булунмаз е в звуковия файл.
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..
стара ферма… един на друг подпрени хамбарът и черешата Мая Любенова Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в..