„Данните установиха, че общият размер на задълженията към края на януари 2018 година е 271 милиона лева. От тях просрочените задължения са 133 милиона”. Това обяви пред журналисти председателят на Надзорния съвет на НЗОК Жени Начева.
Припомняме, днес приключи назначената вътрешна проверка в касата, която трябваше да уточни какъв е точният размер на дълговете на Фонда към чужди клиники. Съобщените от Начева днес данни на практика съответстват на числата ,които бяха оповестени по-рано в пътек от пресцентъра на Фонда, както и от управителя му проф. Камен Плочев. Те обаче бяха определени като некоректни.
73 милиона от просрочените задължения ще бъдат разплатени през тази година – това е и сумата, която е заложена в бюджета на Касата за лечение на български граждани зад граница.
По думите на Начева разминаването в „данни, обстоятелства и факти се дължи на системно нарушение на вътрешно-нормативни документи от поредица от оперативни ръководства”. Поради тази причина е възложена корекция на оборотната ведомост, промяна на вътрешно-административните нормативни актове и документи до НЗОК до 15 март в съответствие със Закона за счетоводството. До 10 март управителят на НЗОК ще трябва да предложи погасителни схеми за разплащане със съответните държави в рамките на бюджета от 73 млн. лв. и разсрочване на останалите средства с прогноза за изплащане през 2019 година. Той ще трябва да докладва за вече сключените споразумения до 10 май.
Разминаването в данни, обстоятелства и факти заради системните нарушения, правени от няколко ръководни екипа на Националната здравноосигурителна каса, коментираме с адвокат Андрей Дамянов, член на Надзорния съвет на НЗОК.
За Радио Пловдив той обясни, че в резултат на проверките за тази година сумите не са тези 73 милиона, които са предвидени в бюджета, а са 133 милиона.
Според нас има възможност да бъдат разсрочени тези суми. Проверката е установила известни нарушения на отчетността в НЗОК, откъдето идват и разминаванията и по-различните суми. Отчитането на входящите искания е ставало по вътрешните правила от 2007, а не по закона за счетоводството, обясни адвокат Дамянов.
Той допълни, че разнобоят между здравния министър и управителя на НЗОК води до нестабилност в здравната система.
В момента е важно да се преодолее проблемът, който е създаден в касата, категоричен е Дамянов. Според него целта е да няма корекция на бюджета и да се направи всичко възможно да се постигне споразумение с чуджестранните здравни каси за разсрочване на задълженията.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините. По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..
Председателят на Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно..
"Нито един от сигналите, които в момента се излъчват, не могат да се приемат за достатъчно достоверни. Или като знаци по посока на несъздаване, или създаване на правителство. Смятаме, че в момента всички играят позиционна игра, която трябва да излъчва посланието към избирателите, а именно - че всички искат да има правителство. В момента всички..
"По пътищата в Пазарджишка област няма закъсали автомобили и бедстващи хора", каза Мирослав Стоянов, говорител на Областната дирекция на МВР. Той съобщи, че е отпаднало ограничението за товарни автомобили над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по пътя Велинград до границата в Благоевградска област. Остава обаче, забраната такива автомобили да се..
Инцидентите на пътя с жертви са в пъти по-малко при лошо време като снеговалеж, проливен дъжд или мъгла. Това става ясно от изследване на Института за пътна безопасност. От него става ясно, че през изминалата година при лоши условия са загинали 10 души или 2% от всички загинали при катастрофи през годината. Докато когато времето е..