Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверката трябваше да е преди сделката за ЧЕЗ

В сделката с продажбата на акциите на ЧЕ3 за 320 млн. евро. нищо не изглежда както трябва. Това заяви пред Радио Пловдив бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков.


По думите му проблемите са два – обезпечение на финансирането, за което трябва компанията-купувач да е с много активи и - опит в управлението на такъв бизнес, за да може двата компонента да гарантират гарантират плащането.

В случая и двете неща липсват. Друго би било, ако се заложат активи. Все още не е ясно обаче Гинка Върбакова какво ще заложи.

Според Трайков е смущаващо, че продавачът на ЧЕЗ вече е отстранил няколко кандидати за купувачи именно поради липса на гаранция за капацитет и ще може да си получи парите. Не мисля, че някой сериозно е смятал, че до подобна сделка ще се стигне.

Смяната на собствеността на ЧЕЗ не е задължително да доведе до срив в енергийната система – има сложни регулаторни пазарни механизми и капацитет, смята бившият министър.

Но по думите му не е без значение кой е собственикът. При приватизацията на ЕРП-тата имаше изисквания кой да бъде допуснат. Сега правителството не се намесва и се прави, че едва ли не това е сделка е между две частни фирми.

В програма „Ден след ден“ Трайчо Трайков акцентира, че всички проверки на институциите трябваше да са приключили преди сделката за ЧЕЗ, а не тепърва да се започват. Сделката ще стане, ако държавата иска и няма да стане, ако не иска.

Участиците във финансирането на сделката нямат такова значение. Държавата може да попречи или да помогне на функционирането на подобен бизнес, смята Трайков.

Цялото интервю с бившия енергиен министър чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39