Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверката трябваше да е преди сделката за ЧЕЗ

В сделката с продажбата на акциите на ЧЕ3 за 320 млн. евро. нищо не изглежда както трябва. Това заяви пред Радио Пловдив бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков.


По думите му проблемите са два – обезпечение на финансирането, за което трябва компанията-купувач да е с много активи и - опит в управлението на такъв бизнес, за да може двата компонента да гарантират гарантират плащането.

В случая и двете неща липсват. Друго би било, ако се заложат активи. Все още не е ясно обаче Гинка Върбакова какво ще заложи.

Според Трайков е смущаващо, че продавачът на ЧЕЗ вече е отстранил няколко кандидати за купувачи именно поради липса на гаранция за капацитет и ще може да си получи парите. Не мисля, че някой сериозно е смятал, че до подобна сделка ще се стигне.

Смяната на собствеността на ЧЕЗ не е задължително да доведе до срив в енергийната система – има сложни регулаторни пазарни механизми и капацитет, смята бившият министър.

Но по думите му не е без значение кой е собственикът. При приватизацията на ЕРП-тата имаше изисквания кой да бъде допуснат. Сега правителството не се намесва и се прави, че едва ли не това е сделка е между две частни фирми.

В програма „Ден след ден“ Трайчо Трайков акцентира, че всички проверки на институциите трябваше да са приключили преди сделката за ЧЕЗ, а не тепърва да се започват. Сделката ще стане, ако държавата иска и няма да стане, ако не иска.

Участиците във финансирането на сделката нямат такова значение. Държавата може да попречи или да помогне на функционирането на подобен бизнес, смята Трайков.

Цялото интервю с бившия енергиен министър чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23