Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Дякович е първият български дипломиран археолог

Народна библиотека „Иван Вазов“ отбелязва 150 години от рождението на Борис Дякович, един от директорите на библиотеката в началото на ХХ век. 

В продължение на повече от 30 години допринася за развитието на библиотечното дело в Пловдив. Изработва модерен за времето си правилник на библиотеката, започва издаване на нейния годишник и увеличава фонда  от книги повече от 3 пъти.От днес Читалня №5 Специфични сбирки ще носи името на Борис Дякович.

Димитър Минев, директор на НБ „Иван Вазов“ посочи, че Дякович е емблематична фигура за Пловдив. Той е бесарабски българин. Завършва училище в родния си Болград и класическа гимназия в Пловдив. Следва право в Одеса и Прага, след това история и археология в Париж. Той е първият българин допринесъл много за развитието на ярхеологията у нас. От 1901 до 1932 г. е директор на Пловдивската народна библиотека, а през 1910 г. създава и Археологически музей към библиотеката. Основател и първи почетен член на  Археологическото дружество в Пловдив и действителен член на Български археологически институт от основаването му. Днес ще бъде представено и фототипното издание на „Исторически преглед на Народната библиотека и на Музея в Пловдив до Съединението“ от Борис Дякович.

Интервюто с Димитър Минев, директор на Народна библиотека „Иван Вазов“ е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честват 75 години от откриването на Панагюрското съкровище

 В Панагюрище започват тържествата, посветени на 75-тата годишнина  от  откриването на  Панагюрското златно съкровище.  Те ще протекат в рамките на четири дни.  Програмата включва поредица от съпътстващи събития,  като кулминацията ще е на 8- ми декември, денят, в който преди 75 години братята  Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския..

публикувано на 04.12.24 в 09:39

Одеона отваря врати за концерти

В Пловдив археологическият обект ОДЕОНА част от Форумен комплекс на Филипопол, отваря врати като сцена за провеждане на културни събития.  За Одеона ще разкажат археологът – проучвател на обекта Мая Мартинова – Кютова и арх. Румяна Пройкова - съратница и част от екипа на покойната вече арх. Вера Коларова, автор на проекта Музикални домакини..

публикувано на 04.12.24 в 09:17

Изложба на медникарски изделия в РЕМ Пловдив

Регионален етнографски музей – Пловдив открива изложба „ Медникарството – древно и вечно “.  Музеят в Стария град ни кани на новата изложба, която ще бъде открита от 17:30 ч. в присъствието на майстори медникари. Експозицията ще ни потопи в дълбоките традиции и история на медникарския занаят – изкуство, което съчетава естетика и..

публикувано на 04.12.24 в 09:11

"Романът на една жена без качества" с премиера в Пловдив

Книгата „Романът на една жена без качества“ от Ралица Николова ще бъде Кклуб „Петното на Роршах“ – Литертурен салон Spirt & Spirit. Главите в книгата носят названията на дните от седмицата. Разказът върви от първо лице, единствено число и е кунструиран като дневник, без историята да е изцяло биографична. Модератор ще бъде Ина Иванова...

публикувано на 03.12.24 в 11:16

Преподавателите на НХГ "Цанко Лавренов" с обща изложба

Творческо обединение "Collegium pro arte+" към Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" ще открие "Празнична изложба" тази вечер, от 18:00 часа в галерия "Piesa", ул. "Оборище" 10А, Пловдив. В експозицията ще бъдат представени живописни творби, графики и фотографии в разнообразни стилове и техники. Участват всички..

обновено на 03.12.24 в 07:27