Сделката за ЧЕЗ се дискутира в парламентарните комисии по енергетика и контрол върху спец. служби този следобед. Според Георги Харизонов от Института за дясна политика капаните на сделката са много опасни.
За продажбата на ЧЕЗ се знае и пише отдавна в специализирани издания. Големият проблем се появи от страна на потенциалния купувач, който не се представи публично, докато не стана ясно, че е избран за инвеститор. Такова нещо не се е случвало никога в световната бизнес история. Ние не знаехме кой купува една – трета от енергоразпределението на България и то най- натовареното. Иначе сделката не беше новина. Купувачите бяха ясни предварително - ЕНЕРГО-ПРО и "Инерком". Сделка с ЕНЕРГО-ПРО нямаше най- вероятно да бъде одобрена от регулаторите, защото щяха да имат господстващо положение на пазара. Новината е, че Върбакова е абсолютна анонимна и това създаде истерия.
Позициите на партиите:
Притеснителни са действията и на ГЕРБ, и на опозицията. Правителството изпраща разнопосочни сигнали и второ, защото надделява говореното тип "Планът Сидеров“ за отнемане на лицензи, национализация, държавна намеса и т.н. Държавата трябва да е в ролята на нощния пазач, да гарантира ред, сигурност и стабилност и да не се намесва в икономическите процеси. Такава заявка бе направена от премиера Бойко Борисов в Сандански. Изведнъж се заговори за изкупуване, за национализация. Това излъчва негативни сигнали към чуждите инвеститори въобще. Очевидно се действа под огромно напрежение и под огромен обществен натиск. За него са виновни хората, които стоят зад г-жа Върбакова. Тя е едноличният причинител на цялата истерия около сделката.
Съобразяването с обществените реакции:
Фалшивото спокойствие на държавната собственост е манталитетен проблем. Това е изграждано и насадено в мислите на хората. Частните компании се справят в пъти по- добре. Намесата на държавата е силно притеснителна. Тя ще успокои страстите, но тук се подготвя пореден капан за правителството от негови недоброжелатели.
Капанът:
В момента, в който държавата започне да се докосва до тази сделка и КЕВР вдигне цената на тока, макар и с няколко процента, рефренът на опозицията ще бъде Бойко Борисов увеличава цената на тока. Капанът е голям, и опасността не е отминала.
Въпросите към ЧЕЗ стават все по- любопитни:
Защо въпреки че няма никакъв поет ангажимент от банките и няма никакви доказателства, че средствата са осигурени за сделката Бордът на ЧЕЗ е настоявал фирмата на Върбакова да е купувач? Защо по време на интервюто на г- жа Върбакова по Нова ТВ в качеството й на председател на Борда на "Инерком" до нея стоеше реномиран служител на българския мениджмънт на ЧЕЗ? Какъв е техният интерес купувач да е "Инерком"?
На въпрос възможно ли е ЧЕЗ да продава дружеството на себе си. Харизанов отговори, че две и две в природата и математиката прави 4.
Според него държавата няма основание да се намесва преди сключване на сделката. На какво основание ДАНС ще влезе в офисите на Върбакова преди сделката като обвиняема, като разследвана. Трябва да има ред и законност. След като се избере купувачът и след като сделката дойде тук, тогава отделните регулатори и служби могат да направят съответните проверки.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..