Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интермодалният терминал стартира от Пловдив

| обновено на 02.03.18 в 16:06

Първият интермодален влак тръгва днес от  терминала край Пловдив. Композицията е с 34 вагона, всеки с по 20 тона товар  и ще отпътува в 18.30 часа за турския град Черкезкой. Очаква се да ще пристигне там утре около обяд.

Влакът е с обща дължина 600 метра, тежи 1600 тона, заедно с товара, и  е единствен товарен влак, който ще се движи със 100 км/ч на територията на България.

„Сваляме 680 тона товар и 34 ТИР- а от българските пътища“, каза концесионерът на терминала Илиан Филипов и допълни, че с интермодалния влак значително ще се облекчи трафика по пътищата и опашките на граничните пунктове „Капитан Андреево“ и „Лесово“.

В Чрекезкьой е едниният от двата терминала в европейската част на Турция. Гръдът е на 75 киломтера от Истанбул, има голяма индустриална зона и удобна връзка с пристанищата в Чорлу и Такердак. Линията до там ще се обслужда два пъти седмично. В плановете на ръководството на терминала е да се развие и дестинацията до австрийския град Велс, с което ще се разтоварят е европейските магистрали.

Изграждането на Интермодалния терминал бе свързано с модернизацията на жп линията Септември – Пловдив  и е осъществено с финансиране от Оперативна програма „Транспорт“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Д-р Фани Гюлева

Пловдив сред водещите по психични разстройства

В Световния ден на психичното здраве 10 октомври говорим открито за тревожността като ежедневие. И макар че 60 от всеки 100 българи имат психични проблеми, окуражаващо е, че бариерата на стигмата върху психичното здраве постепенно се вдига. Трамплинът бе COVID-кризата, след която бележат ръст депресиите, паническите разстройства, деменциите (и то..

публикувано на 10.10.25 в 17:06

Ако държавата не свие разходите, ще трябва да вдига данъци

Колко сериозна е кризата с публичните финанси? Възможно ли е отново да бъде прикрит рекордният бюджетен дефицит на страната ни? А рискът от дългова спирала? Предизвикателствата пред „Бюджет 2026“ – първата за България финансова рамка в евро коментира икономистът  Димитър Чобанов от Института по икономики и политики в УНСС.  Той посочи, че..

публикувано на 10.10.25 в 16:25

Събират средства за спешен ремонт на храма в Дълго поле

Събират средства за спешен ремонт на църквата „Свети Архангел Михаил“ в Дълго поле, която е на почти век. Покривът й от дълги години е компрометиран и има нужда от основен ремонт, за да се запазят стенописите и иконите. До момента са правени частични, козметични ремонти, обясни отец Янко.  За целта са необходими 40 000 лева. Събрана е само..

обновено на 10.10.25 в 09:03

Сериозен ръст на кандидатите за съветници в Пазарджик

Организацията за извънредните избори зда общински съветници в Пазарджик в неделя, 12 октомври, върви по график, каза за Радио Пловдив Стефан Димитров, председател на ОИК Пазарджик. Той съобщи, че има постъпили сигнали за нерегламентирано поставяне на агитационни материали и два сигнала за купуване на гласове, които са препратени към прокуратурата...

публикувано на 10.10.25 в 08:43

Политици с частни ВЕЦ-ове провалят поливното земеделие

Липса на добиви заради сушата; източена вода от язовирите заради ВЕЦ-ове, които са собственост на политици и депутати;  липса на пазари - това са само част от причините  всички в сектора зърнопроизводство да сме пред фалит . Няма вода за напояване, тъй като през зимата, когато токът е скъп, водата се източва през частните ВЕЦ-ове,..

публикувано на 09.10.25 в 17:44