Едноседмичната сага със сделката за ЧЕЗ се превръща в най- сериозната криза и изпитание за третото правителство на Бойко Борисов, смята социологът Боряна Димитрова от „Алфа Рисърч“. Пред Радио Пловдив тя посочи три причини, които водят до този извод.
На второ място Боряна Димитрова постави хаотичните действия на кабинета - правителството заявява непрекъснато различни намерения – от отказ на държавата за участие в сделката до влизането й. Това показва липсва на сериозен контрол върху ситуацията. Тя обобщи, че са налице непоследователни, хаотични, емоционални действия, които създават впечатление, че правителството не владее ситуацията. Дали е така или е сценарий трудно може да се докаже. Така или иначе това беше усещането, което се създаде и умножи чувството за несигурност. 60 процента от запитаните още във вторник твърдяха, че държавата трябва да се намеси.
Като трета причина за ескалация на кризата социологът посочи препозиционирането на политическите играчи. Видяхме съвещания при почетния лидер на ДПС Ахмед Доган, устремна политика на БСП и активна кампания срещу сделката, противоречиви заявки от коалиционния партньор „Атака“, която заяви, че биха сътрудничили за Истанбулската конвенция и Белене със социалистите. Тук се появява и ролята на президента.
Според Димитрова основният дефицит, довел до скандала, е дефицитът на институционалното поведение и механизми, които трябваше да бъдат добре подготвени. Като аргументи тя посочи откритите едва сега дупки в Закона за енергетиката. По думите й, в една нормално функционираща държавна машина, особено когато се знае, че се готви такава сделка, е нормално да се направят експертизи и проверки на законодателството, за да се посочат рисковете пред държавата.
Това е основният пропуск – липсата на ранна идентификация на белите петна в Закона, за да се предпази държавата от неясни купувачи. Това е слабост, липса на прозрачност и на ясни механизми и правила. Това отприщва обществени подозрения.
Социологът коментира и поведението на президента Румен Радев. По отношение на изказванията на президента има две важни неща. Нормално е да се изказва по текущи проблеми, но това, което прави впечатление по формулираните тези е разделението между Те – правителството и Ние – гражданите. В тази ситуация, а и във всички други, президентът е част от политическия елит, който носи своята отговорност. Той е в правото си да заяви своите оценки, но когато в тях е налице пълно бягство от отговорност, това създава съмнение дали става дума за позиция на президент или за заемането на политическа позиция.
Социологът припомни, че държавният глава също получава докладите на службите и че той също е информиран какво става.
Той е можел да се намесва, да носи отговорност, а не само да се държи като страничен наблюдател. Гражданите очакват, както от правителството и Народното събрание, така и от президента отговорно политическо поведение, а не само самоцелни политически престрелки.
Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..
Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..
В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година. Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата. Общата стойност на проекта ще бъде..
Липсващият бюджет на държавата е проблем, който трябва да успокоят тактически в Народното събрание. Какво се очаква след като депутатите от бюджетната комисия приеха удължаване на действието на бюджета за 2024 година? С предложения законопроект за бюджет за настоящата година и средносрочната фискалната рамка не ми изглежда, че финансовото..
Със социолога от "Тренд" Евелина Славкова прогнозираме възможен ли е кабинет на ГЕРБ с ДБ, заедно ИТН и БСП-ОЛ. Дали замразените преговори целят развитие на схемата - четворна коалиция, или отиваме на осми вот. Тази седмица се очаква да започне конституционната процедура с проучвателните мандати, връчвани от президента. Има ли все още шанс за..