Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Взлом" и "насилие" да отпаднат от текста за неизбежна отбрана

Маноил Манев, депутат от ГЕРБ внася предложения за промени в Наказателния кодекс, касаещи неизбежната отбрана. За промени в закона се обявиха и от ВМРО.

Предложението на Манев е да отпаднат две думи в чл. 12, ал. 3 на закона, които описват начина, по който е влязъл нападателя. Става дума за термините "взлом" и "насилие". Това обаче трябва да се обмисли много внимателно, каза в интервю за Радио Пловдив депутатът.

Сега експерти много се изказват, но всяка дума трябва да се използва много внимателно, защото има и много подводни камъни, необходим е абсолютен консенсус при обсъждането на темата.

Не бива да се бърза и да се излиза с гръмки фрази, а да се проведе дебат и да се направи работещ текст. 

ПГ на ГЕРБ се събира днес и ще обсъди казуса, обяви депутатът.

Убеден съм, че при промените трябва да става дума само за защита само, когато са застрашени живота и здравето на хората, а не за имуществото.

Той коментира и множеството коментари, които последваха случая от 2 мартВ едно разследване и една счупена игла може да е ключово доказателство, затова смятам, че само тези, които работят по случая имат право да го коментират и да се изказват по него.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Семейните лекари избират в Пловдив ново ръководство

Национално сдружение на Общопрактикуващите лекари в България провежда в Пловдив Отчетно-изборното си събрание, на което ще избере ново ръководство на съсловната организация.  На събранието те ще обсъдят основни насоки за дейността на сдружението през следващите четири години. Освен избор на Председател на УС, заместник председатели, Секретар и..

публикувано на 08.11.25 в 07:17
Николай Гюров

Законът за автомобилните превози ощетява Пловдив

Законът за автомобилните превози ощетява пловдивчани, предупреждава общинският съветник Николай Гюров в интервю за Радио Пловдив Новите промени в Закона за автомобилните превози, приети от Народното събрание, ще се отразят неблагоприятно на пловдивчани – това заяви в ефира на Радио Пловдив общинският съветник Николай Гюров от..

публикувано на 07.11.25 в 16:56

Михаил Щербак в "Добро утро, ден"

Тази година Радио Пловдив празнува 70 години от  първото ефирно излъчване. Гостът ни в "Добро утро, ден" , създател на сайта "Предавател", обаче намери данни за първите му стъпки още през 30-те годинина миналия век. С него говорим за "златните" години на радиото, когато оркестри на живо са забавлявали аудиторията, за предизвикателствата днес и за..

обновено на 07.11.25 в 16:43

Корупционна схема прозира около особения управител на "Лукойл"

Народното събрание решава дали да назначи особен управител на "Лукойл Бургас". Решението се очаква до края на деня.  "Меко казано за мен това е скандално, тъй като предоставя на управителя изключителни правомощия без съдебен или административен контрол, което може да доведе до фалит или източване на компанията! Не говоря само за "Лукойл" - Бургас, а..

обновено на 07.11.25 в 16:01
Явор Куюмджиев

Опасно е особеният управител да продава активите на "Лукойл"

Държавата поема контрола над „Лукойл“.  По спешност парламентът реши да постави рафинерията в Бургас под управлението на особен управител, след като САЩ отказаха на швейцарската компания, купувач на международните активи на „Лукойл“, определяйки я като марионетка на Кремъл. Особеният управител ще има изключителни правомощия – решенията му няма..

публикувано на 07.11.25 в 15:25