Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пенсионната система скоро ще се срути под собствената си тежест

Държавата не биваше да се намесва в сделката с ЧЕЗ, а да влезе в своите функции на регулатор, смята Георги Вулджев

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Данните от нашия анализ ясно показват, че държавния стълб на пенсионното осигуряване се намира във фактически фалит. Държавен фонд "Пенсии" към НОИ страда от огромен дефицит, който за 2018 г. се очаква да бъде над 3,9 милиарда лева, заяви в интервю за Радио Пловдив главният икономист на Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) Георги Вулджев

Сега дори положението е по-добро, защото имаме по-голям икономически растеж. Пикът на дълга е бил през 2016 г., когато е бил 4,5 млрд. лв. В дългосрочен план тенденцията е силно негативна, посочи експертът. 

Една от причините дългът непрекъснато да нараства се дължи на самата структура на фонда, тя разчита настоящите работещи да изплащат пенсиите на сегашните пенсионери. Когато има застаряващо население, както се случва в България през последните години, се получава голям проблем.

Така системата ще се срути под собствената си тежест - не може един работещ да издържа хем себе си, хем семейство, хем пенсионер. Затова има нужда от реформа, каза още Георги Вулджев.

Кога ще се случи съотношението 1:1 работещ - пенсионер, може би още в близките 10 - 20 години и дефицитът ще стане още по-голям, посочи той. 

Проблемът се корени в механизма, по който оперира държавен фонд "Пенсии". За да се подобри системата, трябва да се мине изцяло на пазарен принцип - осигурителните вноски не се изхарчват веднага, а се натрупват и инвестират. За целта трябва много сериозни политическа воля и обществен ресурс, но трябва да се случи, иначе няма ресурс дори и за ниските пенсии. 

Частните фондове също имат проблеми, но те са по-малки и по-лесно решими. Хората трябва да имат по-голяма свобода къде да внасят своите вноски за пенсия - сам да управлява своите спестявания и сам да решава какво да се случи с тях, посочи още икономистът. 

За продажбата на ЧЕЗ:

Начинът, по който държавата се опитва да се намеси в тази сделка, със сигурност е грешен. Държавата трябваше да влезе в своята роля на регулатор, както е по закон. Ако след сделката се установят нарушения, се налагат санкции на ЧЕЗ или на "Инерком". Сега държавата грешно се намеси като участник в сделката. Енергетиката се нуждае не от национализация, а точно обратното. Това изпраща много лош сигнал за инвеститорите и ще има още по-малко чужди инвестиции, коментира още Георги Вулджев. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 20:15
Любомир Стефанов

Трябват държавнически и отговорни решения

Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов  да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..

публикувано на 26.11.24 в 15:57

Чумата по дребните преживни животни във Велинград е укривана дълго време

Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград,  заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град.  То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно.  Пробите, дали положителен резултат за..

публикувано на 26.11.24 в 14:54

По-малко търсените стоки влизат в намаленията на Черен петък

Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата  „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..

публикувано на 26.11.24 в 14:36

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

обновено на 26.11.24 в 11:38