„Концлагерът „Белене” 1949-1987” от Борислав Скочев ще бъде представена и в Пловдив тази вечер в Новотела.
„Концлагерът „Белене” 1949-1987” от Борислав Скочев се превърна в книга явление. Със своите 924 страници и близо 1800 бележки изданието, посветено на петно върху най-скорошната ни история, за което сякаш споменът потъва малко по малко, развълнува българската общественост и се оказа безценен принос за световната историография.
На премиерата на най-подробното изследване по темата „Белене” се събраха над 500 души, сред които мнозина бивши лагерници, които поискаха да поздравят автора за смелостта му. Месец и половина по-късно Борислав Скочев гостува в Пловдив, за да представи мащабния си труд.
Авторът изчерпва всички достъпни средства за достоверна информация – от публикации, спомени, книги, през представения огромен брой документи, до изповедта на оцелели от ада или техните потомци, за да може читателят сам да прецени мястото на Белене в контекста на историческите събития.
Това е книга, която води след себе си много читатели от всякаква възраст, коментира писателят Захари Карабашлиев, главен редактор на издателство "Сиела".
Бих препоръчал книгата на младите, защото ще видят мъжеството и силата в най-мрачните моменти на българската тоталитарна история. Истината има много лица, в тази книга ще видим някои от тях. Истината е, че след 9-ти септември се случва нещо много чудовищно, което трябва да знаят. Тоталитаризмът, аз не го наричам комунизъм, социализъм или каквото и да е, това е тоталитарна машина, която смазва човека.
Даже ще се учудят колко от нас имат човек от семейството минал през концлегерите, а това е само Белене. Разглежда се от първия ден, от пъвите лагерници до последните през 1987 година. Моят апел кам младите е да търсят в семейството си своята книга, своята история, своя разказ.
В момента се занимавам с архива на прадядо ми, който има 7 тома в Държавна сигурност. Виждам начина, по който доносите са стигали до властите. Аз чувам дядо си, той е преживял Белене, но никога не е говорил за това. Четейки документите, чувам как доносниците пишат какво е казвал, разбира се изкривено през техните думи. Аз разговарям с него, и това е много странно.
Интервюто с писателя Захари Карабашлиев е в звуковия файл.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..