Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 години "Преге" в ефира на Радио Пловдив

С приятели, спонсори, с торта и шампанско предаването на Радио Пловдив за света на книгите "Преге" отпразнува в ефир своята 10-та годишнина.  Първото предаване беше на 1-ви март 2008-ма година.

"Преге"  е  съвместна продукция на Радио Пловдив и Сдружение "Литературна къща", а негов основен двигател е литературният критик и преподавател в ПУ "П. Хилендарски" Младен Влашки

В юбилейното издание авторът и водещ на успешния проект Младен Влашки припомни началото, обясни замисъла на рубриките в "Преге" и "работните" им заглавия. От самото му начало предаването се подкрепя от ИК "Хермес". Издателят Стойо Вартоломеев каза, че предаването е много добре позиционирано и успешно. 

Той изрази надежда "Преге" да продължи в края на всяко издание да "чете" стихотворение в ефир и препоръча нова рубрика "Книга с автограф".

Книгите ни поумняват, каза и собственикът на "НОВИЗ" Любозар Фратев, който препоръча да се говори и за забравените и стари книги, които не са издавани от десетилетия. 

Главният редактор на Радио Пловдив Марин Данев припомни, че това е единственото радиопредаване у нас за книги. "Преге" е предаване, което формира добър вкус към книгата. Ако няма някой, който да посочи, кое е стойностно, кое трябва да се прочете и да остане, трудно човек може да направи разлика между рекламата, ПР-а от същественото и смисленото. Това правят Младен Влашки и предаването "Преге"

Доказателство за успеха и стойността на "Преге", наред с неговия висок слушателски рейтинг и множество последователи на страницата му във фейсбук, са и редицата награди, с които е отличавано предаването и неговият водещ Младен Влашки. 

  • Сред призовете на "Преге" са Националната награда "Осма муза" за най- добро образователно радиопредаване, наградата на БНР "Сирак Скитник" за най- добро тематично предаване, а авторът и водещ Младен Влашки е отличен за авторството на"Преге" с награда „Пловдив” за журналистика и с приза „Хр. Г. Данов” за литературна критика. 

    За успеха на "Преге" през изминалите десет години допринесоха също така неговите съмишленици и спомоществователи, приятели на книгата и четенето. Освен издатество, Хермес" през годините , "Жанет 45", "Летера", фирмите, „Флаш ко", „Новиз” АД,  община Сопот и хотел „Тримонциум –Принцес” АД.

    "Преге" ще продължи да информира за процесите на българския книжен пазар като се стреми да формира определен висок вкус към четивото, да провокира публиката към четене и да популяризира най-добрите образци на световната, европейската, българската и пловдивска литература.  

  • Eто и съдържанието на празничното издание на "Преге" на 10.03. 2018г. :

Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги )

Георги Марков. Пиеси. 679 стр., ок. 4А, Сиела, 2018.

Джейн Остин. Въздействие.  239 стр., ак.4А, Хермес, 2018.

Бернхард Шлинк. Жената на стълбата. 228 стр., ок.4А, Колибри, 2018.

Хишам Матар. Мъжка страна.  238 стр., 3А, UCI, 2018.

Ерджюмент Дженгиз. Кларнетистът. 292 стр., ок.3А, Летера, 2018.

Йорданка Белева. Кедер. 94 стр., ок.2А, Жанет 45, 2018.

Рубрика „Матрицата“ ( книги и актуален календар )

10.03.1950 е родена Федя Филкова Цветя с очите на жени“ (1982, 2004), Моята твоя любов и "Второ сърце" (2009), Нищо тъмно, 2014, Трета жена (Разкази),2014.

11.03.  1544 е роден Торквато Тасо. От и за него няма нищо на българския книжен пазар

  1739 е роден Софроний Врачански. За него: Василис Марагос. Паисий Хилендарски и Софроний Врачански. УИ „Св. Климент Охридски“, 2012. Николай Аретов. Софроний Врачански. Живот и дело. Кралица Маб , 2017. От него. Житие и страдание грешного Софрония. Захарий Стоянов, 2015.

  1952  е роден Дъглас Адамс. От него: Пътеводител на галактическия стопаджия. Бард, 2010.

12.03  1912 е основан ФК „Ботев“ . Румен Минков. 100 години ФК "Ботев. Пловдив 1912-2012.“ 2012.

  1863 е роден Габриеле Дʼ Анунцио. От и за него няма нищо на българския книжен пазар

  1922 е роден Джак Керуак . От него: Събуди се. Животът на Буда. Прозорец, 2011; Самотен пътешественик. Прозорец, 2012. По пътя. Бродягите на Дхарма Т.1 от Събрани съчинения. Парадокс, 2016.

13.03  1928  е роден  Исак Паси.  За него: Автобиография. 44 философски преживявания. Фондация Ком, 2009. От него: Избрани произведения в 6 тома. Захарий Стоянов, 2003- 2004. 

14.03. 1879 е роден Алберт Айнщайн . От него: Аз ли съм луд или другите. Новелон, 2013.За вселената, човечеството, живота, интелекта и всичко останало. Пергамент Прес, 2015.

15.03  1830 е роден Паул фон Хейзе – нобелов лауреат за 1910. От и за него няма нищо на българския книжен пазар.

16.03.   1868 е роден Максим Горки. От и за него няма нищо на българския книжен пазар.

  1892 е роден Сесар Вайехо.  От и за него няма нищо на българския книжен пазар.

Рубрика „Седмото небе“ ( пловдивски литературен живот )

Младен Влашки. „Млада Виена“ в млада България. Хермес, 2017 – В Културен център на радио Пловдив (Студио 1) на 12 март 2018 от 18.00 часа.

Аделина Странджева. Историята на изкуството като археология.  Хермес, 2017. – В книжарница „Хермес-Централ“ на 13 март 2018 от 18.00.

Роси Златева.Психология на любовта. Артграф.2017 – В НБ „Иван Вазов“ на 13 март 2018 от 17.30

10 години „Преге“

Рубрика „Синьото цвете“

Емил Стоянов. Есенен човек.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Археолози разкриха древна кариера за производство на глина

Древна кариера за производство на глина от римския период разкриха археолози в обект в близост до детска градина в централната част на Пловдив. Находките правят историческа връзка с проучвания от предходни години в съседни имоти и оформят зоната като производствен център на керамика. Повече за археологическите проучвания разказва археологът София..

публикувано на 30.07.25 в 09:06

Камерният женски хор към АМТИИ чества 50 години от началото си

В Клуб "Неделя"  послучай 50-годишния юбилей на камерния женски хор към АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев"- Пловдив  разговаряхме с Елица Йорданова- представител на колектива, която ни разказа как се поддържа жива една музикална традиция и за ежегодните срещи на възпитаничките на маестро Киркор Четинян, хористките, които гордо се наричат "четинянки"...

публикувано на 29.07.25 в 15:40

Великите европейци - Ханс Кристиан Андерсен

„Снежната кралица”, „Малката кибритопродавачка”, „Дивите лебеди”, „Грозното патенце”, „Малката русалка”, „Новите дрехи на краля” – дори няма да питам дали познахте за кого ще говорим днес. Сигурен съм, всички знаете писателя Ханс Кристиан Андерсен, нещастният човек от щастливата Дания, който ни остави тези и още много шедьоври от света на приказките...

публикувано на 28.07.25 в 11:31

Преге - предаване за света на книгите, 26.07. - 01.08.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 6 . 07. 202 5г.  бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Оноре дьо Балзак. Изоставената жена. 86 стр., ок. 2А, Фама +, 2025. Борис Акунин. Лего. 336 стр., ок.5А, Еднорог, 2025. Уилки Колинс. Жълтата маска. 280 стр., ок. 4А, Плеяда, 2025...

публикувано на 28.07.25 в 10:05

Фолклорна фиеста завладява Пловдив

Пловдив за 29-и път е домакин на Международния фолклорен фестивал, чиито участници шестват из Главната улица и изнасят концерти на сцената пред общината и на Античния театър при вход свободен. Тази година в програмата са включени 8 състава от 6 страни – Армения, Италия, Парагвай, Словакия, Украйна и България. По традиция домакини на фестивала..

публикувано на 28.07.25 в 08:07