Благотворителен концерт организират фондация "Консонанс" и Сдружението на родителите на деца със синдром на Даун.
Да се озарим от усмивките на Слънчевите деца, които са част от нашите семейства, а и от цялото общество! Този призив правят от музикална фондация „Консонанс“ и Сдружението на родителите на децата със синдром на Даун, които организират благотворителния концерт, който ще се проведе от 18.30 часа в Историческия музей в Пловдив.
Основната цел – да се промени нагласата към децата със синдром на Даун
Идеята постепенно назря от това, че има проблем с децата, които се раждат със синдром на Даун. Родителите на такива деца биват посъветвани да ги изоставят, защото ще бъде много трудно тяхното отглеждане. А това не е точно така. И ние искаме да се промени тази нагласа в обществото, най-вече в институциите. И с наши близки от музикална фондация „Консонанс“ решихме да направим този концерт. Целта е да се поговори за този проблем, разказа Борислав Арапчев, баща на дете със синдром на Даун, който се занимава с организацията на концерта.
Средствата ще се използват за инициативите, които прави Сдружението на родителите на деца със синдрома на Даун. Те са свързани с подпомагане на развитието на децата и образованието на техните родители.
Благотворителният концерт е още едно доказателство, че държавата е абдикирала от грижите за хората със синдром на Даун. Официална статистика за броя на децата с това заболяване няма, а по неофициална информация те в Пловдив и региона са около 40. Държавната помощ, която те и техните семейства получават на практика е минимална и не отговаря на нуждите от специализирани грижи.
Битката е жестока
Държавата абдикира от много задължения. Но специално за децата със синдром на Даун - трудностите започват още с раждането им, тъй като родителите буквално са хвърлени в пълна неизвестност. Те започват сами да се образоват, сами да търсят информация, сами да търсят специалисти. Трябва да се оправят с цялата ситуация абсолютно сами. Лично аз, а и много мои познати сами намират специалисти, използват платени услуги. Има и безплатни такива, но те са много ограничени, детските центрове са много малко в града, обясни Невяна Гешева, регионален представител в Пловдив на Сдружението на родителите на деца със синдром на Даун.
Месечната издръжка на дете със синдром на Даун - минимум 1000 лева
В нея се включват не само разходите за специалисти, но и важни хранителни добавки, които се купуват от чужбина.
Дори са малко тези пари, коментират родители.
Трудна е и интеграцията на деца със синдрома на Даун
Една безкрайна борба е тръгването на детска ясла, градина или училище на тези деца. В началото учителите ги приемат със страх. Не защото не ги искат, а защото самите те не са достатъчно образовани по проблемите на тези деца. По-късно започват да ги приемат, защото виждат, че нашите деца не са опасни. Те са дружелюбни, любвеобвилни, не са агресивни. На тях обаче им е необходимо по-голямо ресурсно подпомагане, обясни Невяна Гешева, която освен майка на дете със синдрома на Даун, е и начален учител.
Усилията си заслужават – в името на детските усмивки и доброто развитие
Отглеждането на дете със синдром на Даун има своите трудности, но не е толкова страшно. Нека родителите да бъдат упорити, да не се отказват. И заедно да работим за промяна на обществото, на мисленето и на приемането на тези деца. Защото те са страхотни и носят страхотни сърца, категоричен е Борислав Арапчев.
С послание за мир, почерпка и автентичен дервишки танц мюсюлманската общност в Пловдив отбелязва Деня на ашурето. Празникът ще се състои по обед пред Джумая джамия и се счита за обща ценност на всички религии. Според традицията на този ден се вари и раздава ашуре с послания за солидарност, разбирателство, състрадание и толерантност...
18 представления съдържа 29-ото издание на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“, чийто домакин е Пловдивския театър от 10-и до 21-и септември. Короната в афиша на форума е гостуването на спектакъла „Разстоянието“ от най-стария театрален фестивал в Европа „Авиньон“, Франция. Текстът и режисурата са на Тиаго Родригес, който ще..
Директорът на Регионалния исторически музей в Пазарджик Борис Хаджийски представи новата изложба , която се открива в техните зали. В програма "Точно днес" и повече за предстоящото археологическо лято на Юнаците . Борис Хаджийски каза, че от 18.00 часа в централната сграда на музея, пл. „Константин Величков“ № 15, ще бъде открита изложба,..
Дипломни фотографски проекти подреждат бакалаври от АМТИИ в мексиканската къща на Градската художествена галерия. Седем студенти по фотография от факултет „Изобразителни изкуства“ към Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" – Пловдив канят публиката на своята дипломна изложба „Инверсия“. С..
Художествена галерия - Смолян кани всички почитатели на изкуството, жителите и гостите на града, на откриване на ретроспективна изложба на художника - график Иван Пеев. Авторът е на 70 години, през последните 20 години е директор на галерията. Изложбата ще бъде открита на 3 юли 2025г. /четвъртък/ от 17.30 ч. в зала № 6 на Художествена галерия -..