Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без колебания "Точно днес" - край на зимата, пролет е!

Когато зимата и пролетта танцуват заедно, настройваме  ентусиазма  на делничното време според амплитудата на обществените настроения. А те изглеждат привидно по-спокойни  на ръба на  сезона, от който традиционно струи очакване и за  по-позитивен обществено-политически климат.  Аргументи за тази надежда ни дава дневният ред  на  първата изцяло пролетна сряда  от 2018-та година, наситена  с тематични събития и култура.

В Международния ден на хората със синдром на Даун  Музикална фондация Консонанс и Сдружението на родителите на деца, засегнати от болестта организират благотворителен концерт в  Исторически музей – Пловдив с участието на млади виртуози и под патронажа на почетния консул на Германия в Пловдив д-р Мариана Чолакова.  Преди началото му ще зададем въпрос забрави ли държавата своите Слънчеви деца и какво струва на семействата им  фактът? Репортажът е на Антония Попова.

Над 12 млн. лева ще струва ремонтът на Концертна зала, но той няма как да бъде завършен за 2019 година, когато Пловдив ще бъде европейска столица на културата. Обществената поръчка ще бъде обявена до дни, но невъзможността сградата да бъде реконструирана в срок, поставя пред изпитание музикантите и изпълнителите. По темата ще потърсим коментар от Лучано Ди Мартино – артистичен директор на Държавна опера Пловдив.

Приемственост и транфер  на бизнес в регионите по програма Интеррег Европа – темата е поставена във фокуса на двудневния форум в Пловдив, иницииран от Агенция за регионално развитие с бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия и Областна администрация.  По темата чуйте изпълнителния директор на Агенцията Велизар Петров  за проблемите в бизнес трансферите – решаваща фаза в бизнеса и в живота на предприемача.

В минутите за култура след 9 ч. чуйте разказа на Пламен Асенов - автор на рубриката „Великите европейци“  за  Граф Цепелина .

А малко преди 9 ч. ще научите  от джаз примата на българската музикална сцена Камелия Тодорова подробности за нейния нов проект „Красив спомен“, осъществен съвместно с музиканта-пианист  Станислав Арабаджиев.  Събитието е част от пролетния сезон на „Камерна сцена Пловдив“., а концертът  от 19 ч. е в Първо студио на радио Пловдив.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Елена Кристиано

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува Елена Кристиано, собственик на една от най-успешните компании в сферата на красотата. За себе си казва, че е успяла да намери баланса между кариерата и личния живот. А за нея те вървят ръка за ръка вече 30 години. Съдбата и е преплетена с Италия, модата и индустрията за красота. Нейната любов към Италия..

обновено на 04.04.25 в 17:08

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Борис Стоилов в „Добро утро, ден“

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..

обновено на 22.03.25 в 09:30

В "Срещите" спомен за писателя Рашко Сугарев

Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и  малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева. 

обновено на 22.03.25 в 09:28

Проф. Милен Георгиев в "Добро утро, ден!"

Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е  Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...

обновено на 14.03.25 в 16:51