Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гафовете на управляващите водят до предсрочни избори

| обновено на 22.03.18 в 17:02

Има ли бунт в СДС? Част от членовете са недоволни от председателя Божидар Лукарски, искат неговата оставка. Други са против скъсването с Реформаторския блок. Истина ли е това? Отговорът е от д-р Емил Кабаиванов, зам. председател на СДС.

Ситуацията в СДС, не е такава от месец или седмица. Седесарите задават  няколко въпроса: Какъв е пътят на СДС? Как вървим на европейски, местни и парламентарни избори? Какво е нашето участие в обединение на дясното? Защо позициите на СДС по основните въпроси на обществото липсват в публичното пространство? Защо се е скъсал контактът на ръководството на партията с организациите по места?  

Вървим към решаването на тези въпроси. Преди няколко дни на Национален съвет във Варна бе избран съвет от преговорна група, където съм и аз. Вече сме направили четири срещи  с членове на СДС, ще направим още в Плевен, Варна и София. На 16-ти април имаме Национален съвет, където ще докладваме резултата, ще направим анализ и ще предложим политически решения.

Категорично моето мнение е, че Реформаторският  блок се изчерпа. Моделът в този вид, при липса на достатъчно идеен заряд и смислени теми към българските граждани е изчерпан като формат, и няма смисъл да го мъчим повече. Въпросът е, че няма с какво да скъсаме, и от какво да излизаме. СДС е дясна партия с консервативни идеи. Голям процент от членовете на СДС са за категорично изразяване на открито, активни,  опозиционни тези спрямо това управление на България. Това не е нашето управление. Ние не споделяме безпринципността на управление и липсата на достатъчно активна българска политика спрямо нашите съседи.

Интервюто с д-р Емил Кабаиманов е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15

Жизнено важно е биомаркерите да се плащат от НЗОК

България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..

обновено на 20.01.25 в 07:59

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49