Тази вечер в 21 часа в резиденция Евксиноград край Варна ще започне срещата на върха ЕС-Турция. В нея ще участват висшите представители на Брюксел Жан-Клод Юнкер,Д оналд Туск и Бойко Борисов от една страна, и турският президент Реджеп Таийп Ердоган от друга. Предвижда се след срещата да се състои пресконференция.
Той заяви, че ще поиска от европейските представители да изпълнят дадените обещания. Мигрантското споразумение от 18 март 2016 г. и конкретните стъпки, които предстои да бъдат предприети, ще бъдат предмет на обсъждане. Визовата либерализация за турските граждани също ще бъде предмет на срещата, съобщи Ердоган като заяви, че ЕС не е изпълнил дадените обещания. Протести посрещат във Варна турският президент.
Според арабиста Владимир Чуков в срещата няма как да се говори само за пари. Ще се говори най- много за политика. На Ердоган няма да му бъдат спестени неудобните въпроси като Сирия, Ирак, Либия, може би Русия и Палестина. Бежанци и външна политика – това са двете теми
Той припомни, че всеки ден от турските медии Ердоган ни залива с предупреждения към ЕС, включително, че не Турция е болният човек, а Европа. Това е човек, който се готви догодина за три ключови избора, включително и за собствения си пост. Не е изключено това да е заявяване на желание за падане на децибелите. Ще има неудобни въпроси и неудобни отговори. Въпросът е да се подчертае, че двете страни остават стратегически партньори, защото по- добре е да има контакти, отколкото да няма.
Чуков смята още, че предупреждението на Анкара, че ще задълбочи връзките си с Москва и Пекин е поредният рекет на Ердоган. Ако Вие не ни вземете, ние ще отидем при вашите опоненти и така ще наклоним баланса във Ваш ущърб. Това сме го виждали и преди. Отношенията с Русия са по- добри отколкото със стратегическите партньори от САЩ. Това не може да бъде прието еднозначно, така ще се случи и във Варна.
Според арабиста Ердоган е умен политик, защото турската държава има огромни дипломатически традиции. Те могат да планират и балансират. Той посочи като пример насочването от страна на Турция на бежанската вълна към Гърция през 2015-та година, а не към нас. Представете си какво щеше да стане в България през 2015, ако всеки ден минаваха по 10 хиляди бежанци. Това е много добре планирано и изчислено, влияе на общественото мнение, респективно на парламентарните избори и на конфигурацията на самото правителство.
По думите му, турската дипломация си дава и ясна сметка, че създадените след 2015-та година популистки партии, освен антитурски са и проруски.
Искането на президента Румен Радев и на БСП за защита на националните интереси по време на срещата на върха, според Владимир Чуков, е инструмент за печелене на вътрешно влияние и на определен тип избиратели и симпатии. Това е и начин за атака и контраатака между БСП и ГЕРБ, което е правене на вътрешна политика.
Неговото мнение е, че трябва да има единна национална концепция и поведение в отношението ни към Русия, Турция. Това ни прави силна държава, устойчиво общество и ни гарантира просперитет. В случаи като Трети март, когато президентът прави едно, вицепрезидентът - друго, премиерът – трето - това ни прави уязвими и лесна плячка, защото не сме единни.
Нужна е национална консолидация. България трябва да бъде мотор за създаване на Балкански Бенелюкс, защото заедно можем да бъдем много по- силни и устойчиви на влияние.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..