„От Виена и Константинопол. Етнография на града“ е надсловът на изложбата в Регионален етнографски музей в Пловдив.
Тя се открива съвместно с Историческия музей в Русе във връзка с Българското европредседателство и се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Експозицията представя интересен поглед към следосвобожденската действителност в големите български градове, европейските културни влияния и модни тенденции от края на 19-ти век.
В рамките на проекта посетителите ще могат да чуят концерта „Европа среща музиката на Ангел Заберски”.
Триото на Ангел Заберски, Борис Таслев и Стоян Янкулов – Стунджи съчетава джаз, филмова и класическа музика, а някои от пиесите са с лека фолклорна тематика.
Откриването е в 18 часа.
Какво обединява думите кафе, кифла, сладкарница, колело, шницел и закачалка? В кой град названието на главната улица е „Княз Александър І-ви“, кога се появяват първите български цигари и какво е смокинг? В програма „Точно днес“ задаваме само въпросите, а отговорите можете да откриете в една много любопитна изложба, озаглавена „От Виена и Константинопол. Етнография на града“.
С кого и с какво са се съизмервали нашите деди, как са устройвали градове и домовете си във възстановената българска държава, с какво са се развличали и какви са били предпочитаните от тях аксесоари.
Веселина Пеева провокира интереса ви към събитието в разговор с двама директори – на Пловдивския етнографски музей – доц. Ангел Янков и на Историческия музей в Русе - проф. Николай Ненов: може да чуете от звуковия файл.
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..
Първият фестивал на Античните театри „EX MACHINA“ започва в Пловдив. Осем представления на младежки и професионални артисти от България, Гърция и Италия са включени в тридневната програма на форума. Инициатор за събитието е Античен театър „Огнян Радев“. Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев „Метаморфози“ по Овидий,..
Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми. Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..
Известният пловдивски художник Атанас Маринчешки представя изложбата си "60..." в галерия "Сигна" в Пловдив. Тя включва 23 маслени платна, а с нея Атанас Маринчешки отбелязва своята 60-та годишнина и 10 години галерия "Сигна". Художникът е известен със своята маслена живопис, а от 1984 година до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в..
На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга . Тази година се навършват и 220 години от рождението на любимия разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен. С неговите приказки израстват поколения деца по целия свят. През 1967 г. по решение на Международния съвет за детската книга (с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО)..