Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция ни дължи 15 милиарда долара за тракийските българи

Снимка: БНТ, архив

Обезщетяването на тракийските българи от Източна Тракия и Мала Азия е проблем, който е поставян многократно. От 2008 г. стана и международен проблем, след като Европейският парламент прие резолюция, която обвързва кандидатстването на Турция за членство в ЕС с плащането на обезщетение. Това припомни пред Радио Пловдив Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските дружества в България.

От много години няма развитие по темата, като вината за това е и на двете страни, коментира Премянов. Липсата на приемственост между българските правителства доведе до отлагането на проблема и е време отново да се постави пред турската държава. Дори самото поставяне на темата пред Турция е полезно, защото става дума за правата на над 360 000 българи, а с техните потомци числото им нараства на около 1 милион души, смята председателят на Съюза на тракийските дружества в България.

Нито един български политик няма право да се дистанцира от проблема. Това е една от малкото теми, които обединява всички, защото става дума за справедливост и права на българи. Никой не трябва и да партизира този въпрос, каза още Премянов. 

Турция също има претенции към България - те се отнасят най-вече за пенсиите на българските преселници в Турция и за вакъфските имоти, които обаче се издържат от българската държава. Още 1998 г. е подписана двустранна спогодба за пенсиите на българските изселници - за 10 г. вече са се натрупали около 1 милиард лева. 

Турция обаче дължи на България около 15 милиарда долара за обезщетяване на тракийските българи. Затова с международна спогодба трябва да се реши какви са пропуснатите ползи и какво е справедливото обезщетяване на тези 360 000 българи, каза още Красимир Премянов.

Неговата оценка за срещата на върха ЕС - Турция във Варна е по-скоро положителна, защото "въпросът за тракийските българи е поставен". Сега очаквам постоянство, настъпателност и решителност по проблема от българското правителство, коментира още председателят на Съюза на тракийските дружества в България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив през юли 1916 година са измерени рекордните 45,2°

Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес"  Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...

обновено на 01.07.25 в 11:29

ПГВАД “Христо Ботев” - училище със 118 - годишна история

Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..

публикувано на 01.07.25 в 11:05
Иво Инджов

Кризата в партийната система у нас се задълбочава

Поредният вот на недоверие на правителството, трусовете в ПП и очакванията в политическия живот, коментира в програма "Точно днес" политологът  доц. Иво Инджов. Според него не става въпрос за напражение, а за задълбочаване на кризата в партийната система в България. Той припомни случилото се с ДПС на Доган, което на практика бе превзето от ДПС на..

публикувано на 01.07.25 в 10:26

Експерти влизат в институциите за електронните здравни досиета

Здравното министерство започва национална кампания за популяризиране н на мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното здравно досие. Екипи на регионалните здравни инспекци и „Информационно обслужване“ разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното..

публикувано на 01.07.25 в 09:41

Спирките в подлези са предпоставка за инциденти

След катастрофата в подлеза на "Гладстон", при която кола удари трима чакащи на спирката, Диана Русинова, председател на европейския център за транспортни политики даде пример с проблемна спирка в подлеза на НДК, след премхването на която инцидентите с пешеходци са приключили. Тя коментира и намерението на кмета Костадин Димитров на входа да се сложи..

публикувано на 30.06.25 в 11:42