Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция ни дължи 15 милиарда долара за тракийските българи

Снимка: БНТ, архив

Обезщетяването на тракийските българи от Източна Тракия и Мала Азия е проблем, който е поставян многократно. От 2008 г. стана и международен проблем, след като Европейският парламент прие резолюция, която обвързва кандидатстването на Турция за членство в ЕС с плащането на обезщетение. Това припомни пред Радио Пловдив Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските дружества в България.

От много години няма развитие по темата, като вината за това е и на двете страни, коментира Премянов. Липсата на приемственост между българските правителства доведе до отлагането на проблема и е време отново да се постави пред турската държава. Дори самото поставяне на темата пред Турция е полезно, защото става дума за правата на над 360 000 българи, а с техните потомци числото им нараства на около 1 милион души, смята председателят на Съюза на тракийските дружества в България.

Нито един български политик няма право да се дистанцира от проблема. Това е една от малкото теми, които обединява всички, защото става дума за справедливост и права на българи. Никой не трябва и да партизира този въпрос, каза още Премянов. 

Турция също има претенции към България - те се отнасят най-вече за пенсиите на българските преселници в Турция и за вакъфските имоти, които обаче се издържат от българската държава. Още 1998 г. е подписана двустранна спогодба за пенсиите на българските изселници - за 10 г. вече са се натрупали около 1 милиард лева. 

Турция обаче дължи на България около 15 милиарда долара за обезщетяване на тракийските българи. Затова с международна спогодба трябва да се реши какви са пропуснатите ползи и какво е справедливото обезщетяване на тези 360 000 българи, каза още Красимир Премянов.

Неговата оценка за срещата на върха ЕС - Турция във Варна е по-скоро положителна, защото "въпросът за тракийските българи е поставен". Сега очаквам постоянство, настъпателност и решителност по проблема от българското правителство, коментира още председателят на Съюза на тракийските дружества в България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21