Броят на населението на България ще намалява през следващите години и десетилетия. Прогнозата на Евростат е направена до 2080 г. и в конкретния случай ние сме използвали данните до 2040 г. , което всъщност е един много дълъг период – над 20 г., а 20 г. имат особено значение в демографските прогнози. Това заяви проф. Кремена Борисова, ръководител на секция "Историческа и икономическа демография" в Института за изследване на населението и човека при БАН. .
Прогнозата на Евростат е направена по данни от 2015 г. за всички европейски страни, така че сравнението, което ще направя, е за 25-годишен период - спрямо 2015 г. какво би било през 2040 г. Общото намаление на цялото население е около 1 милион и 270 хиляди, закръглям числата. Това разпределям между възрастовите групи по следния начин – относителният дял на младите хора до 19 г. се запазва – през 2015 г. е бил 18,2, ще стане 18,1. Зад това почти едно и също число се крие разлика от намаление с 240 хиляди души за тази възрастова група. И другата възрастова група, за която също много се говори, защото тя е свързана с развитието на демографските процес, това са високите възрасти – над 65 г. Там делът ще нарасне забележимо – през 2015 г. той е бил 20 %, ще стане 28 %. Както виждате, разликата тук е много голяма – 8 пункта. Зад този показател се крие намаление от 220 хиляди, което практически е съпоставимо с намалението, което се очаква да настъпи при младата възрастова група. Тогава основната маса от хора - това са хората от средната възрастова група между 20 и 64 г. Там намалението се очаква да бъде над 1 милион, около 1 милион и 250 хиляди души.
По териториален признак, тъй като вие сте от област Пловдив, коментирам данните по териториален признак от друга прогноза. Например през 2015 г. населението на Пловдивска област е около 677 хиляди души, а за 2040 г. се предвижда то да намалее до около 634 хиляди – около 40 хиляди разлика.
Ако погледнем в европейски план, България не е единствената страна, за която се прогнозира да намалява населението за следващия период. Освен в България,това се очаква още в 11 страни – ще ви ги посоча, според големината на намалението. Най-голямо то ще бъде процентно в Литва, Латвия, Румъния, Гърция, Хърватска, Португалия, Полша, Унгария, Естония, Италия, която е голяма страна, Словакия. Към тези страни условно бихме могли да присъединим Словения и Чехия, където се очаква за тези 25 г. размерът да не се измени – да остане такъв, какъвто е сега.
Ако погледнем в световен мащаб и останалите континенти, европейските страни имат много сходни тенденции на развитие през последните няколко десетилетия – те се характеризират с ниска раждаемост спрямо останалите страни. Бих искала да кажа, че един от основните фактори, които водят до намаляване на населението в перспектива, е ниската раждаемост. Когато раждаемостта е по-ниска от определен праг в една страна, тогава родените деца не стигат, за да заместят поколенията, които си отиват, умират. И това е един от основните фактори в дългосрочен план. Когато това се повтаря година след година в продължение на дълъг период, фактът е един от основните фактори за застаряване на населението, да се увеличава делът на възрастните хора и в същото време да намалява и броят, и делът на хората от младите възрасти.
За раждаемостта, независимо, че казвам, че е ниска, за да се осигури заместване на поколенията, тя за България е около средната в Европа. Например в България има един показател, който се използва, за да се оцени точно колко е висока раждаемостта, който се нарича "среден брой деца на една жена" и показва колко деца би родила една жена от съответното население в течение на своя период на фертилност. Примерно, в България е около 1,52 и 3 през последните години, подобно е състоянието в Чехия – 1,57, в Германия е малко по-ниско – 1,49, най-високите примерно са в Ирландия – 1,9 и във Франция 1,96. В днешно време при развитието на здравеопазването, социалните и други важни за развитието на населението системи, се приема, че една жена трябва да роди около две деца, за се осигури това заместване на поколенията. А най-ниските стойности са в Гърция, Испания, Италия – 1,3, Кипър – 1,3, Португалия, Полша – 1,3.
Накратко, бих казала, че като всички проекти, така и тази проекция, трябва да насочат вниманието на управляващите към възможните проблеми, дисбаланси и несъответствия за да се разработят съответните стратегии и мерки, за да не се допуска подобно развитие.
Чуйте звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..