Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КОМДОС реагира правилно по случая с Юлия Кръстева

Комисията по досиетата оповести оригиналите от досието на Юлия Кръстева като агент на Държавна сигурност.

До този ход се стигна, тъй като преди дни от комисията съобщиха, че световноизвестният философ, психолог, лингвист и изследовател Юлия Кръстева е била сътрудник на Първо главно управление на ДС с псевдоним Сабина, но тя отрече пред френското издание "Нувел обсерватьор" тази информация и нарече това твърдение "не само смешно и невярно", но и "оклеветяващо". По темата интервю на Иванка Петкова с Христо Христов, разследващ журналист и основател на независимия специализиран сайт Държавна сигурност.com.

Комисията по досиетата реагира адекватно и навременно към огромния обществен интерес по случая с професор Юлия Кръстева. Досието се състои от два тома – лично дело и работно дело. Със сигурност мога да кажа, че Комисията е имала всички основания по закон за да обяви принадлежността на Юлия Кръстева към ДС. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Христо Христов, разследващ журналист.

Държавна сигурност се насочва към Юлия Кръстева още през 1965 година

ДС се насочва към нея още през 65-та година, когато заминава за специализация във Франция, а по-късно остава там. Контакти с нея са осъществявали различни офицери още преди тя да бъде регистрирана официално като сътрудник. Интересното е, че личното й дело е предадено на Комисията по досиетата през 2009 година. Дотогава то е могло да бъде манипулирано – тоест да бъдат премахвани определени документи и т.н.

Делото е прекратено осем години по-късно, но ДС продължава работа с Кръстева

Прави впечатление, че делото е прекратено през 1973 година, но след това ДС продължава да събира документи и да описва срещи с г-жа Кръстева. За мен това е прецедент. Не съм срещал друго такова досие, категоричен е Христо Христов.

Лисват и основни документи - предложението и доклада за вербовка.

В делото обаче има документ за вербовъчна беседа, който на практика показва, че Юлия Кръстева е знаела с кого се среща, какво й е предложено и какъв трябва да бъде нейния отговор. Срещу нея не е имало натиск, коментира още Христо Христов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57