Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имаме нужда от вярата, от дълбочината на преживяването

Седмицата започва по един обичаен начин и ще завърши по един крайно различен начин.

Тоест - както и да гледаме на света, който ни заобикаля, винаги има нещо, което не очакваме. Нещо, което може да се случи по коренно различен начин. И колкото и тревожно да започва една седмица, толкова и щастливо може да завърши тя. Ако ви се е случвало да четете вестници от преди една година, ще видите колко тревога и колко надежди е имало преди една година, но тях вече никой не помни. А тази седмица, която започваме е нещо, което няма как да забравим, всяка година я повтаряме. Защото има неща, които са преходни, които са на върха на интереса, а утре вече не ги помним и има други, които просто няма как да бъдат девалвирани, това заяви в интервю за Радио Пловдив доцент Мариян Стоядинов, доктор по богословие и преподавател във Великотърновския университет „Свети свети Кирил и Методий“.

Смирението е личен акт

За да разбере човек смирението трябва да се случи нещо много грандиозно в живота му. Трябва да се случи или много прекрасно, или нещо много страшно, за да види човек как всички други неща, които ни правят да не сме смирени, всъщност нямат смисъл. Животът на Христос, това което се случва с него в тази последна седмица, е категорична илюстрация на това, което казвам. Представете си, всички можем да допуснем – имаме близки, които са починали – това се случва в петък и в неделя ни идват на гости, заяви Стоядинов.

Страстната седмица ни поставя на двата полюса на човешкото съществуване

Няма как тази седмица да не ни постави на двата полюса на човешкото съществуване – в живота и смъртта. И тогава, когато сме загубили близък - всички други неща изглеждат  маловажни. И когато сме преживели някакво неизмеримо щастие - също така всички други неща изглеждат маловажни. И там е ключът на смирението – когато разберем, че нещата, които ни правят да не сме смирени, всъщност нямат смисъл или имат смисъл от днес за утре най-много, те няма да преживеят до следващата година, може би няма да преживеят до следващата седмица. И когато ние не сме били смирени или по-скоро сме слугували не егото си, тогава сме прекрачвали граници, което не е трябвало да правим, допълни Мариян Стоядинов.

Християнските ритуали

Това е може би част от нещо, което можем да оприличим с пролетното почистване, с това, което е редно да случва ако не всеки ден, то поне в сезона по веднъж. Тоест - това е въпрос на това как подреждаме дните и как подреждаме приоритетите в тези дни. Когато оставим събитията да ни водят, когато оставим дните да ни водят, тогава се превръщаме в пленници, които всеки ден сменят посоката. Когато започнем обаче да осмисляме седмиците си през призмата на тази седмица, тогава тя се превръща в образец за всички останали и затова тя е толкова наситена със смисъл. Тя  е наситена както със страдание, така и с радост, а това страдание няма мяра и радостта също няма мяра. И когато успоредим останалите си седмици през годината с тази, тогава и приоритетите ни ще бъдат различни. Тогава ще видим, че много неща, за които се ядосваме - нямат смисъл.

Възкресението е нещо, което ми се иска да мислим не през призмата на лозунгите и идеологиите, а през тази лична призма, през която преживяваме живота и смъртта ,коментира още доцент Стоядинов.

Необходимостта от вярата

Имаме нужда от вярата, точно от тази дълбочина на преживяването. Защото вярата е това, което прави и радостта, и тъгата състояния, които ни помагат. Състояния, които ни извисяват, състояния, които ни казват кои са значимите неща и кои са по-малко значимите неща. Без вяра просто ще живеем някакъв друг живот, може би няма да бъдем себе си.

Ако не се случи нещастие няма да дойдат и въпросите, а ако не дойдат въпросите те няма да намерят и отговорите, които ние знаем от две хиляди години, коментира Мариян Стоядинов.

Цялото интервю с доцент Мариян Стоядинов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57