Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Математиката е навсякъде около нас - основа на всички науки

| обновено на 03.04.18 в 14:47

Възпитаничката на ОМГ "Акад. Кирил Попов“ Таня Оцетарова ще следва мечтата си да продължи образованието си в едни от най-престижните  учебни заведения в света – Принстън и Станфорд, преборвайки се с над 35 000 кандидати от цял свят. Предложенията към 18 годишното момиче са впечатляващи за бъдещето й като перспективен млад човек и учен, а неин ще бъде изборът за пътя към познанието. 

Моята мечта е да се занимавам с математика на високо академично ниво. Засега нямам по-ясно изградена  представа точно как ще стане това, а просто знам,  че искам да се занимавам с науката, която харесвам още от малка и започнах да се състезавам. Доста хора ме подкрепиха  в тази дейност, директорът ми в училище – г.н Старибратов, много от хората, които работят в БАН и в Института по математика и информатика. Децата като мен, които искат да се занимават с математика и то с изследователска дейност, не са толкова много и затова възрастните хора – учените, се стараят много да ни подкрепят, за да успеем.

Този избор не беше предпоставен от моето семейство. Когато си много малък и нямаш ясна представа какво искаш да правиш, тъй като има много неща, които не си опитал и най-малкото ти е интересно за ги пробваш, за да видиш дали ще ти харесат, моето семейство искаше да се занимавам с нещо, в което ще съм добра. Започнах най-напред да се занимавам със спорт – художествена гимнастика, продължих със състезания по  български език и съвсем случайно  участвах в едно от състезанията по математика и понеже се класирах доста напред и ми беше интересно, продължих да решавам задачи, ребуси и когато бях в четвърти клас, успях да стана четвърта на едно от големите национални състезания и тогава реших, че ще кандидатствам в математическа гимназия и ще продължа да се занимавам  с математика и нататък.

Според таня Оцетарова математиката е навсякъде около нас. Тя е първоосновата на физиката, химията, на всички останали науки, може да се намери и в изкуството. 

Всъщност, аз много обичам да разглеждам произведения на изкуството свързани с математически покрития. Като цяло геометрията е много ясно видима, а математиката в музиката е нещо много специално., подчерта Таня Оцетарова.

В момента иновациите около нас са навсякъде, а в основата им са математиката и компютърните науки. И понеже заплащането в тази сфера е доста по-добро, отколкото в академичната, много от младите хора се насочват към по-приложната сфера, отколкото към академичната.

Изборът ми е труден, защото избирам между департамента по най-добра теоретична математика в университета Принстън и този с приложна математика в Станфорд. И в двата университета ще плащам почти една и съща сума.  Ще звърша и ще помисля евентуално за работа по-близко до България или в България, в зависимост от нещата, които ми се предлагат.

С умивка, Таня Оцетарова сподели, че предпочитанията й клонят към Станфорд, защото се намира в Калифорния, а там е по-топло.

Интервюто – от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Синдикатите няма да отстъпят от политиката по доходите

Синдикатите няма да отстъпят от това да има политика по доходите в бюджет 2025. Това коментира Петър Мишев, икономически анализатор на КНСБ след като стана ясно, че финансовото състояние на страната ни е тревожно. Подчерта, че нито заплатите, нито пенсиите трябва да бъдат замразявани. По думите му от началото на тази година има индикации..

публикувано на 23.01.25 в 10:55

Югоизточна Европа се обединява в борбата срещу HPV

В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка България е домакин първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“. Основна цел на форума  е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират..

публикувано на 23.01.25 в 10:38

И релефът на Пловдив влияе за чистотата на въздуха

През последните 15 години тенденцията за чистота на въздуха в Пловдив е добра.  Измерванията на двете станции „Каменица“ и „Тракия“ сочат, че замърсяването намалява – заяви в интервю за Радио Пловдив  проф. Димитър Атанасов от НИМХ. Той работи по проекта „Европейска инициатива“, в който Пловдив е пилотен град за изследванията. Професорът..

обновено на 23.01.25 в 10:33

Без регулации извън ЕС ще има по-чести терористични заплахи

Нова вълна от имейли с бомбени заплахи в цялата страна, включително и в Пловдив. Подобни сигнали за взривни устройства в учебните заведения имаше преди повече от година.  Според Златогор Минчев от Института по информационни и телекомуникационни технологии към БАН с тава дума за терористични заплахи. По думите му дали е било опит за удължаване на..

публикувано на 23.01.25 в 10:18

Бюджетите за отбрана в ЕС се очаква да се увеличават

Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с  Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС.  Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..

публикувано на 22.01.25 в 15:25