Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нямаме очи за чудото и божественото

В третия ден на страданията Христови в страстната седмица, след като е изгонил търговците от храма, а Юда в потаен час започва делото си, разговор на Галя Митева с Пламен Сивов от сайта „Православие БГ“.  

Духовната страна е свързана с личността на може би най-мразения в човешката история - Юда, чиято постъпка се превръща в нарицателно за предателство. Ако погледнем по-отблизо, няма да се изненадаме, че ние носим негови черти. Неговият грях е в това, че не вярва в думите на Христос, не го възприема като месия, като спасител, като Божий син. Юда възприема думите на Христос, като едно чисто човешко царство в бъдеще, на което той се готви да стане някакъв водач. Това е типично човешко състояние. Понякога ние нямаме очи за чудото, за божественото.  Увредени сме в някакъв смисъл, грехът е увреждащ фактор. Юда се дразни от любовта, която Христос получава. Точно в същия ден има една блудница, която предусещайки какво ще се случи, символично помазва нозете на Спасителя с миро, така както се помазват мъртъвците. Акт на искрена любов и покаяние спрямо Спасителя, тя разпознава в него Господа. На това Юда реагира прагматично, той казва, че това миро е много скъпо, може да се продаде,а с парите да се нахранят бедните. Той не разбира тази любов, за него личността на Христос не заслужава тази любов. В сърцето му се борят различни страсти, различни ревности, неразбирания, за да се стигне до това, да предаде Христос, и то с целувка. Виждате цялото лукавство на ситуацията, да предадеш чрез външния жест на любовта – целувката.

Най-важното е, че когато грешим,  църквата гледа на нас като боледуващи хора. Ако ние гледаме на себе си, като боледуващи хора, има някакъв изход от ситуацията. Ако църквата гледа на нас, като престъпници, които трябва да бъдат съдени, и тя е овластена да раздава такова правосъдие, тогава шансовете за спасение намаляват драстично. В православното разбиране, греховете са пропускане на целта. Ние сме боледуващи, ние отиваме там да се лекувам чрез покаянието  и няма нито един здрав, така в това има много милост, и много надежда.  

Интервюто с Пламен Сивов е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12