Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нямаме очи за чудото и божественото

В третия ден на страданията Христови в страстната седмица, след като е изгонил търговците от храма, а Юда в потаен час започва делото си, разговор на Галя Митева с Пламен Сивов от сайта „Православие БГ“.  

Духовната страна е свързана с личността на може би най-мразения в човешката история - Юда, чиято постъпка се превръща в нарицателно за предателство. Ако погледнем по-отблизо, няма да се изненадаме, че ние носим негови черти. Неговият грях е в това, че не вярва в думите на Христос, не го възприема като месия, като спасител, като Божий син. Юда възприема думите на Христос, като едно чисто човешко царство в бъдеще, на което той се готви да стане някакъв водач. Това е типично човешко състояние. Понякога ние нямаме очи за чудото, за божественото.  Увредени сме в някакъв смисъл, грехът е увреждащ фактор. Юда се дразни от любовта, която Христос получава. Точно в същия ден има една блудница, която предусещайки какво ще се случи, символично помазва нозете на Спасителя с миро, така както се помазват мъртъвците. Акт на искрена любов и покаяние спрямо Спасителя, тя разпознава в него Господа. На това Юда реагира прагматично, той казва, че това миро е много скъпо, може да се продаде,а с парите да се нахранят бедните. Той не разбира тази любов, за него личността на Христос не заслужава тази любов. В сърцето му се борят различни страсти, различни ревности, неразбирания, за да се стигне до това, да предаде Христос, и то с целувка. Виждате цялото лукавство на ситуацията, да предадеш чрез външния жест на любовта – целувката.

Най-важното е, че когато грешим,  църквата гледа на нас като боледуващи хора. Ако ние гледаме на себе си, като боледуващи хора, има някакъв изход от ситуацията. Ако църквата гледа на нас, като престъпници, които трябва да бъдат съдени, и тя е овластена да раздава такова правосъдие, тогава шансовете за спасение намаляват драстично. В православното разбиране, греховете са пропускане на целта. Ние сме боледуващи, ние отиваме там да се лекувам чрез покаянието  и няма нито един здрав, така в това има много милост, и много надежда.  

Интервюто с Пламен Сивов е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50