Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нямаме очи за чудото и божественото

В третия ден на страданията Христови в страстната седмица, след като е изгонил търговците от храма, а Юда в потаен час започва делото си, разговор на Галя Митева с Пламен Сивов от сайта „Православие БГ“.  

Духовната страна е свързана с личността на може би най-мразения в човешката история - Юда, чиято постъпка се превръща в нарицателно за предателство. Ако погледнем по-отблизо, няма да се изненадаме, че ние носим негови черти. Неговият грях е в това, че не вярва в думите на Христос, не го възприема като месия, като спасител, като Божий син. Юда възприема думите на Христос, като едно чисто човешко царство в бъдеще, на което той се готви да стане някакъв водач. Това е типично човешко състояние. Понякога ние нямаме очи за чудото, за божественото.  Увредени сме в някакъв смисъл, грехът е увреждащ фактор. Юда се дразни от любовта, която Христос получава. Точно в същия ден има една блудница, която предусещайки какво ще се случи, символично помазва нозете на Спасителя с миро, така както се помазват мъртъвците. Акт на искрена любов и покаяние спрямо Спасителя, тя разпознава в него Господа. На това Юда реагира прагматично, той казва, че това миро е много скъпо, може да се продаде,а с парите да се нахранят бедните. Той не разбира тази любов, за него личността на Христос не заслужава тази любов. В сърцето му се борят различни страсти, различни ревности, неразбирания, за да се стигне до това, да предаде Христос, и то с целувка. Виждате цялото лукавство на ситуацията, да предадеш чрез външния жест на любовта – целувката.

Най-важното е, че когато грешим,  църквата гледа на нас като боледуващи хора. Ако ние гледаме на себе си, като боледуващи хора, има някакъв изход от ситуацията. Ако църквата гледа на нас, като престъпници, които трябва да бъдат съдени, и тя е овластена да раздава такова правосъдие, тогава шансовете за спасение намаляват драстично. В православното разбиране, греховете са пропускане на целта. Ние сме боледуващи, ние отиваме там да се лекувам чрез покаянието  и няма нито един здрав, така в това има много милост, и много надежда.  

Интервюто с Пламен Сивов е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28