Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нямаме очи за чудото и божественото

В третия ден на страданията Христови в страстната седмица, след като е изгонил търговците от храма, а Юда в потаен час започва делото си, разговор на Галя Митева с Пламен Сивов от сайта „Православие БГ“.  

Духовната страна е свързана с личността на може би най-мразения в човешката история - Юда, чиято постъпка се превръща в нарицателно за предателство. Ако погледнем по-отблизо, няма да се изненадаме, че ние носим негови черти. Неговият грях е в това, че не вярва в думите на Христос, не го възприема като месия, като спасител, като Божий син. Юда възприема думите на Христос, като едно чисто човешко царство в бъдеще, на което той се готви да стане някакъв водач. Това е типично човешко състояние. Понякога ние нямаме очи за чудото, за божественото.  Увредени сме в някакъв смисъл, грехът е увреждащ фактор. Юда се дразни от любовта, която Христос получава. Точно в същия ден има една блудница, която предусещайки какво ще се случи, символично помазва нозете на Спасителя с миро, така както се помазват мъртъвците. Акт на искрена любов и покаяние спрямо Спасителя, тя разпознава в него Господа. На това Юда реагира прагматично, той казва, че това миро е много скъпо, може да се продаде,а с парите да се нахранят бедните. Той не разбира тази любов, за него личността на Христос не заслужава тази любов. В сърцето му се борят различни страсти, различни ревности, неразбирания, за да се стигне до това, да предаде Христос, и то с целувка. Виждате цялото лукавство на ситуацията, да предадеш чрез външния жест на любовта – целувката.

Най-важното е, че когато грешим,  църквата гледа на нас като боледуващи хора. Ако ние гледаме на себе си, като боледуващи хора, има някакъв изход от ситуацията. Ако църквата гледа на нас, като престъпници, които трябва да бъдат съдени, и тя е овластена да раздава такова правосъдие, тогава шансовете за спасение намаляват драстично. В православното разбиране, греховете са пропускане на целта. Ние сме боледуващи, ние отиваме там да се лекувам чрез покаянието  и няма нито един здрав, така в това има много милост, и много надежда.  

Интервюто с Пламен Сивов е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от  германците вече си..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37