Човекът е склонен на опредметява вярата си, въпреки Христовия призив да си правим кумири. Интересни са историите на религиозните реликви - като кръста на разпятието, мощите на светците, чудесата. За тях и за издирването им през вековете, за мистификациите и фактите разказва историкът Калин Йорданов.
Той е доктор по история и археология, медиевист и изследовател на кръстоносните походи и Латинския ориент, автор на книгата "Кръстоносните походи - реликви и чудеса", един от създателите на групата "Исихия" и председател на Българскто средновековно общество.
Практиката на християнското чудо е атестат за автентичността на реликвите, но много често засвидетелствани чудеса са се случвали пред реликви, които в последствие са доказани като фалшификати. Това пък е доказателство за феномена на вярата, разказва историкът.
Плащеницата, като символ на Разпети петък, също е сред атрибутите, които са обвени в мистика. Особено Торинската, която е доказан фалшификат, изработен през средните векове. Римо - католическата църква не я приема за истинска, но не отхвърля поклонението и литургиите, свързани с нея, защото е предпочела да я приема като символ. Има още плащеници, които са претендирали да са автентични. Любопитна е историята т.нар. Кадуенска плащеница, намерена при Първия кръстоносен поход. Тя е почитана близо 800 години, преди 1930 година, когато е развенчана от учени в Кайро, които по бродерията установяват имената на местни владетели.
Сред най- ценните църковни реликви са частиците от Светия кръст. Неговата история започва с откриването от императиратрица Елена. Тя нарежда разделянето му на части - в Александрия и в Константинопол, а само няколко столетия по- късно те се фрагментират още. Счита се, че като превантивна мярка за нейното съхранение тя е била разпращана на малки части из целия свят.
По този повод има дори анекдот от 16 век, когато Жан Калвин, иронизира, че ако бъдат събрани всички частици един кораб няма да ги побере, а тежестта им не може да се понесе дори от 300 мъже, въпреки че Христос сам е носил кръста си на Голгота...
Чуйте целия разговор с Калин Йорданов в прикачения файл.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..