Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богомолци от цялата страна съпроводиха Чудотворната икона на Богородица

Снимка: Елена Крушкова

Десетки  вярващи се включиха в литийното шествие с Чудотворната икона на Света Богородица от Бачковския манастир до местността "Клувията"днес. 

Шествието бе оглавено от игумена на Бачковския манастир отец Самуил, в присъствието  на богомолци от цялата страна.  

По традиция във втория ден на Възкресение Христово  чудотворната икона на Божията майка от Бачковския манастир  се носи до местността , където е била открита през 1604 година.  

Вярващите я носят върху раменете си и през няколкостотин метра носилката се предава от ръце на ръце, за да може повече хора да се докоснат до нея. Крайната цел е местността Клувията, където според манастирските книги преди 400 година на втория ден от Великден две овчарчета открили лика на Богородица в една от каменните ниши. 

Иконата била укрита там от монаси по време на турското робство, за да бъде спасена от многократните опожарявания на манастира. Легендата разказва още, че в паметния ден, когато момчетата я понесли към светата обител, манастирските камбани сами зазвънели. 

Снимка

Оттогава започва традицията по пренасянето на иконата с литийно шествие до Клувията.От няколко години  литията до параклиса  е с копие на иконата,  което обаче  не  намалява нейна чудотворност. 

Целта е да се запази оригиналът, който  след продължителна реставрация, е на мястото си в манастирската църква "Св. Богородица".   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Тийнейджър подкара мотора на баща си и загина след удар в крава

Тежка катастрофа с починало момче е регистрирана снощи малко преди 23.00ч. на пътя между Велинград и село Кръстава. 16-годишен и неправоспособен тийнейджър от село Кръстава взел мотоциклета “Сузуки” на баща си, за да го покара.   Заедно с него на мотора бил и негов 16-годишен връстник от същото село. Движейки се с несъобразена с пътните условия..

публикувано на 08.08.25 в 10:20

Цената на билетчето в Пловдив ще поевтинее след въвеждане на еврото

По искане на Община Пловдив се обсъжда предложение, с което цената на автобусните билети в града да намалее след превалутирането ѝ от лева в евро.  Според превозвача Петко Ангелов  при превалутирането цената на билетчето от 1 лев ще трябва да стане 51 евроцента, но за  удобство на гражданите и водачите обаче се обсъжда закръгляне на сумата до 50..

публикувано на 08.08.25 в 09:42

От днес цените в лева и евро са задължителни

От днес  влизат в сила разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото, които изискват двойно обозначаване на цените на стоки и услуги в лева и евро.  Те трябва да бъдат изписани с еднакъв по големина и стил шрифт, като няма задължение коя валута да бъде водеща.  Сред изключенията са цените на цигарите, книгите, учебниците и помагалата, които ще..

обновено на 08.08.25 в 07:46

Без камиони по АМ "Тракия" в пиковите часове в петък и неделя

До края на август в петък и неделя ще се ограничава трафикът на камиони  над 12 т по АМ „Тракия“ между София и Стара Загора.Мярката се предприема заради  интензивния трафик в края на седмицата и летния туристически сезон.  Целта е да се улесни пътуването на леките автомобили, да се повиши безопасността на движение и да се ограничат предпоставките..

обновено на 08.08.25 в 07:45

Георги Георгиев излезе на свобода, плати в кеш 10 000 лв. гаранция

Пловдивският окръжен съд потвърди определение на Районен съд – Пловдив, с което мярката за неотклонение на подсъдимия по делото "Дебора" Георги Георгиев е изменена от "задържане под стража" в "парична гаранция".  Висшестоящата инстанция дори намалява размера на гаранцията от 25 000 лева на 10 000 лева. Съдебният състав приема, че към настоящия..

обновено на 07.08.25 в 20:24