Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50% от пенсионираните след 2021 г. ще получат по 30 лв. от УПФ

Според Иван Нейков в следващите 10 години вноските за пенсия трябва да растат

Анализ на структурата на осигурените в универсалните пенсионни фондове, в които се осигуряват лицата с трета категория труд показва, че 70% от пенсиониращите се в периода 2021 г. - 2027 г. не биха осигурили пенсия в размер от 50 лв. 

 "Нещо повече - 55 % от първите кохорти пенсионери биха получили пенсия в размер, ненадхвърлящ 30 лв. (през 2021 г. или следващите години). Всички тези лица са осигурявани на доходи между минималната работна заплата и средния осигурителен доход за страната в периода 2002 г. - 2017 г. Голяма част от тях имат и неритмични постъпления на вноските в УПФ", сочат данните на социалното министерство.

Коментар на данните от документа направи бившият социален министър Иван Нейков. Ето част от тезите му:

Трябва време

От днешна гледна точка, когато кажем 30 лева, 50 лева пенсия звучи не ентусиазиращо, меко казано звучи странно. Странността идва от това, че ние сравняваме примерно 30 г. трудов стаж по първия стълб, т. е. пенсията, която получаваме от НОИ, с 20 г. внасяне на осигуровки във втория стълб. Заедно с това в първия стълб сме внасяли осигуровки от 36 % в един период, досега са към 18 %, говоря за солидарния стълб в НОИ и сме внасяли вноски от 2 до 5 % във втория стълб. Заедно с това има дълги периоди от време, в които по една или друга причина, най-често човекът не е виновен затова, но не са му внасяли осигуровки във втория стълб, т. е. става дума за две различни финансови натрупвания и от тук идва осезаемата разлика в парите, които се изчисляват за пенсията по първия и по втория стълб. Няма как ако аз имам примерно натрупвания от порядъка между  4 и 5 хиляди лева във втория стълб  след това да получавам по 300 лв месечно до живот пенсия от този стълб. Онова, което не достига на втория стълб, за да стане пенсията наистина такава представителна липсва му времето. Натрупванията там започнаха от около 2000 – 2001 г. и в крайна сметка те са все още малко като размери, за да могат да осигурят една голяма пенсия. Това в момента някак си се вменява, усещането ми е, че се вменява във вина на втория стълб – ти защо не даваш 300 лв пенсия, ами примерно даваш 50 лв.

Виновни са политиците

Много хора единствените спестени пари, които имат са парите точно във втория стълб, така че това не е минус, това са пари на хората. На всичкото отгоре те се управляват, докато парите в НОИ не се управляват, в НОИ не носят на хората допълнителни приходи. Но какво има в първия стълб, нещо, което хората очакват и от втория?  Очакват, че ще дойдат следващите избори, ние горе долу през година правим избори, и всеки, който иска да бъде избран си разкъсва ризата и казва „Аз ви обещавам увеличаване на пенсиите.”, след което отива и се разпорежда на НОИ през парламента „Вдигайте пенсиите!” Това не може да бъде направено за втория стълб, защото във втория стълб парите са на хората. Всъщност така стана през последните години, че парите в първия стълб на практика се управляват от политиците, водени от някакви конюктурни интереси. Това съсипва всяка пенсионна система, когато се превърне в заложник на политически боричкания.

С ниски осигуровки - няма високи пенсии

Тази концепция ни казва – колкото си внесъл толкова ще получаваш, в зависимост от твоя принос – това са твоите пари, които ти си избрал да инвестираш в един или друг  пенсионен фонд. На практика това са твоите пари – от тях ти ще получаваш нещо, което сам си внесъл. Това ни казва тази система. Това са лични пари на хората.  Отново искам да ви подчертая – как ще получим голяма пенсия, когато имаме малки осигуровки. Ние в продължение на много години намалявахме вноските в първия стълб с твърдението, че това ще осигури работни места, ще осигури повече приходи в първия стълб.  Уви, оказа се, че не е така. Заедно с това ние забавихме и променихме схемата, по която трябваше да растат осигуровките във втория стълб, т. е. парите, които се натрупват по личните сметки на хората да нарастват. И това не направихме. В крайна сметка ние осигурихме по този начин, с тези грешни стъпки осигурихме дефицита в първия стълб, тъй като парите в момента за пенсии идват не от вноски, а от  данъци и заедно с това намалихме парите на хората във втория стълб, в резултат на което сега им казваме „Вижте, получавате 30 – 50 лв пенсия и затова е лош вторият стъл. Няма как, няма как, разбирате ли, няма как да няма вноски, а да има пенсии. Затова моята теза е, че наистина през поне следващите 10 – 15 г. трябва да има механизъм за поетапно нарастване на осигуровките и в първия, и във втория стълб, за стигнем до целта, която всички искат – и това са големи пенсии. Няма как с ниски осигуровки да има големи пенсии.

Цялото интервю с Иван Нейков можете да чуете в прикачения файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39