В много ситуации в света големият липсващ е именно Европа. Ние не виждаме обща европейска политика или европейска обща позиция по Сирия, не виждаме обща европейска позиция по много въпроси, свързани с последните разкрития, които виждаме, в случая със Скрипал например. И това е сериозният проблем пред Европа – как да направи така, че да говори с един глас и как да направи така, че да заеме своето място в световните дела. Това коментира експертът по сигурността Йордан Божилов.
По думите му това е свързано и с дискусиите, които вървят в европейските страни - каква Европа искат да виждат, но също така и с желанието ни да видим една по-силна позиция на общите органи на Европейския съюз, включително на върховния представител за външната политика, която трябва да консолидира позицията на европейските страни. За съжаление това не става, подчерта Божилов. .
Не, аз не бих казал, че има опасност или вероятност за сериозен, мащабен сблъсък между Русия и Съединените щати. Ако говорим за това, което става в Сирия, за мен, по всяка вероятност, ще има удари срещу сирийски обекти най-вече като отговор на химическата атака, защото недопустимо е да бъде използвано химическо оръжие срещу мирно население. Това е едното нещо.
Следващото нещо, аз не мисля, че САЩ ще се ангажират със сериозна сухопътна намеса в конфликта в Сирия. Не виждам, честно казано, и една стратегия на САЩ краткосрочна, средносрочна и най-вече дългосрочна за това, какво трябва да се направи в Сирия, така че да се прекрати сирийската гражданска война. А виждаме, че тази Ислямска държава – терористична организация, на практика изгуби позициите си, разгромена е организацията, но радикализацията продължава в тази страна.
Виждаме, че сирийската армия, подпомагана от Иран и Русия най-вече завладява или отвоюва територии от собствените си граждани. Как ще се управлява това население, как ще се установи мир в тази държава, която на практика е раздирана от вътрешни противоречия?
От друга страна, виждаме и намесата на Турция. Турция също завладява градове в Сирия – как ще ги управлява тя тези градове? Така че ситуацията е изключително сериозна. Проблемът е, че аз лично, както и много наблюдатели, не виждам позитивното решение.
Не изключвам нова доза на напрежение в много сфери, но най-вече в политическата риторика, информационните кампании. Ние виждаме колко различни тези се пускат от различните страни. Впрочем, една от тезите, които Русия сега разпространява е, че ето, евентуална намеса на САЩ в Сирия ще доведе до нова световна война, не, това няма да стане. Сирия е поле на прокси войни. Тя няма да доведе до глобален сблъсък между Русия и САЩ. Ще повторя, аз не изключвам отговор на САЩ като реакция на това, което беше направено, а именно използване на нервнопаралитичен газ и други химически агенти срещу мирно население. Това е недопустимо.
В случая трябва да кажем, че основната роля е на Фредерика Могерини и аз виждам именно липсата на консолидиращата сила на този изключително висок пост в ЕС. Европа не е играч и Европа е големият липсващ в търсенето на решение. Европа няма консолидирана политика и за съжаление Европа би била и най-силно засегната от потенциални бежански вълни. Тази липса на консолидация, липса на отговор, липса на решимост в действията на ЕС ще бъде изключително пагубна в дългосрочен период.
Един от сериозните диспути в САЩ и в Европа, които се водят, е, защото ние все повече и повече живеем в интернет пространството, все повече и повече споделяме собствена информация, без да знаем точно как тя ще бъде използвана. И тук има няколко неща. Първо, технологиите се развиха, регулациите, било то юридически, било то административни изостават. Затова се появява и този вакуум, който позволява да бъдат използвани на ръба на закона, а понякога и данни, и възможности за лобиране, възможности за влияние на демократични процеси. Ние трябва да осъзнаем какво представлява новата техника и новата технология и да действаме изпреварващо, а не така, както се получава сега с фейсбук впоследствие, след като се е разбрало.
Ние знаем, че тези технологии могат да бъдат използвани и за много положителни неща, включително анализ на постове във фейсбук, разкриване на латентна престъпност, която обикновено не се съобщава на полиция и да се вземат мерки за повишаване сигурността на гражданите. Естествено недопустимо е да бъде използвана лична информация. Това сега се прави в Европа – регулация на защита на личните данни, именно да се отчете развитието на новите технологии.
Интервюто е в звуковия файл:
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..