Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фармакогенетичен тест определя точното лекарство в психиатрията

Бурното развите на генетиката и молекулярната биология доведе до прилагането на съвсем нов подход в лечението на различни заболявания – т.нар. персонализирана медицина. Най-популярното определение за персонализирана медицина е точното лекарство в точната доза за точния пациент. 

Такъв подход, при който се назначава терапия на база на индивидуалния молекулярно-генетичен профил на всеки отделен пациент,  вече е възможен и в психиатрията и се прилага и в България. Той бе представен днес в Медицинския университет в Пловдив. 

У нас съвсем от скоро се предлага иновативния фармакогенетичен тест на американската компания, която го е разбратила и  който позволява персонализиран подход в лечението на пациенти с ментални и емоционални разстройства. На база на теста, лекарите специалисти могат да изберат най-подходящата терапия и да оптимизират лечебните схеми на пациенти с депресия, тревожно разстройство, биполярно разстройство, шизофрения, обсесивно-компулсивно разстройство, синдром на хиперактивност и дефицит на внимание и други разстройства.

 Това обясни д-р  Лореен Фю, представител на американската лаборатория.Тя има докторска степен по клинична психология от Университета в Джорджия, автор е на над 45 статии с фокус върху генетиката, личностните разстройства и злоупотребата с вещества. 


Снимка


В САЩ над 7 000 лекари използват теста в практиката си, като са направени общо над 140 000 теста.

При стандартния подход на лечение в психиатрията се назначава терапия на база  консултация-разговор с пациента, т.е. няма биологично базиран инструмент, който да е в помощ на лекаря специалист.  След това спрямо обратната връзка, ако терапията не е ефективна или има много странични ефекти, се назначава нова терапия, като този процес може да се повтори няколко пъти и пациентът да се обезкуражи, да се фрустрира и да се откаже от лечение, и не на последно място – да загуби доверие в лекаря си.

С помощта на теста може да се избегне процеса на проба-грешка и да се скъси пътят до подобряване състоянието на пациента. Тестът идентифицира специфични за всеки пациент генетични маркери, които дават информация кои медикаменти ще действат по очаквания начин, кои няма да са ефективни, с кои могат да се очакват сериозни странични ефекти. За теста се  взема натривка от лигавицата на вътрешната страна на бузата. Той покрива над 20 класа медикаменти, общо 122 лекарства, одобрени от Американската агенция по храни и лекарства, включва 18 клинично валидирани гени и 97% от лекарствата, използвани в психиатричната практика.

В България също вече се предлага теста. Д-р Любка Илиева, психиатър от гр. Пловдив, един от лекарите , които използват теста в практиката си сподели че над 50 болни са тествани с новия тест и при повечето на базата на резултатите се подобрява терапията, лечението и състояните им.

Безспорно бъдещето е на персонализираната медицина, друг е въпроса, че подобни иновативни тестове у нас не се покриват от здравната каса и са на цена доста висока  и непосилна за много българи. 

Факт е обаче, че менталните и емоционалнте разстройства са значим проблем и грижа  не само за самите пациенти, но и за техните близки и като цяло за обществото, и системата на здравеопазването. Затова възможността за иновативен персонализиран подход в лечението на тези пациенти, който скъсява пътя до подобряване на здравословното им състояние,  има значителни икономически и обществени ползи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От години съм готов да оглавя сектора "Околна среда"

Приемам с отговорност номинацията да бъда министър на околната среда, мисля че имам необходимата подготовка и познания в сектора от дълги години.  Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от БСП от Пловдив област Манол Генов , чието име бе включено в споразумението, договорено между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и Има такъв народ за..

публикувано на 13.01.25 в 10:17

Когато 1% променя всичко

В много сфери ни учат да очакваме, че рисковете ще се “разпределят нормално” – повечето потенциални проблеми са умерени. Но тук се крие опасност. Ако погрешно приемем, че едно разпределение е нормално, когато то всъщност не е, рискуваме да подценим негативното въздействие на редките събития. Ако очаквате повечето рискове да са малки или “средни”,..

публикувано на 13.01.25 в 10:11

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40