По стратегически изследвания на развитите икономики към 2040 та година 47 % от индустрията ще е роботизирана. Роботите ще са там, където ние хората не можем да бъдем и ще са наши основни помощници. В това е убеден академик Чавдар Руменин – директор на института по роботика към БАН.
Преди ден БАН представи първите два хуманоидни роботи в България. Роби и Роберта. Те пишат, пеят и обучават деца, особено със специални потребности. След презентациите почиват и зареждат батериите, а в разговор с академик Руменин си представяме света след три десетилетия и професиите на бъдещето, за които все още не подозираме какви ще бъдат, а камо ли да се подготвяме за тях
Не споделям идеята, че роботите ще ни завладеят, ще предизвикат война. Не, те ще са другото ни лице и ще са наши помощници. Това се отнася и за био- и наноробитите, които на генно ниво ще ни помогнат да сме по- здрави и по- адекватни на средата.
Нашата страна изоства в резвитието на роботиката в сравнение с развитите страни, а бяхме 6-та сила в света, припомни академик Руменин. Според него със стабилния ръст на икономиката и при формулираните и от държавата на проблема с недостига на работната сила се отваря ниша за внедряването на роботите в производството и различни други дейности.
Роботите няма да проблем за пазара на труда, няма да се застрашат професии.
Роботите са стриктни, неподкупни и ще си изпълняват задълженията, в този смисъл могат да заместят надзирателите, например. Ще се родят и нови професии като обучител на роботи.
Акад. Руменин настоя за изработване на национална стратегия в областта на роботиката.
Трябва държавна политика. Роботите не са евтино удоволствие, но след време с развитието на технологиите това ще се промени.
Роботиката няма алтернатива и ние трябва да създадем база, за да сме адекватни на условията в света.
Само черногледци не могат да оценят, че нещата в страната се съживяват. И трябва да се подпомогнат от науката. Данъкоплатците трябва да се убедят, че парите за наука отиват по предназначение.
Наука се прави с оптимизъм.
Чуйте цялото интервю с акад. Руменин в звуковия файл.Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..