Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БЛС искат ясни критерии за орязване на болничните легла

Всяко седмо болнично легло у нас трябва да се съкрати – това предвижда нова версия на Националната здравна карта.

В нея е записано, че общо 32 913 легла за активно лечение са необходими за удовлетворяване потребностите на населението от болнична медицинска помощ. Общият брой на леглата за активно лечение в цялата страна обаче е 38 803. От направения анализ става ясно, че през 2017 г. за осъществяване на медицинските дейности в 28-те административни области са били необходими общо 24 723 легла. Това означава, че проектът на НЗК предвижда с 8190 повече легла за активно лечение, за които НЗОК ще сключва договори с болниците. По темата – интервю с доктор Галинка Павлова, заместник-председател на БЛС.

Предвижда се да бъдат съкратени около 6000 легла, не това е голямата драма. По-важно е - как ще се разпредели намаляването на леглата по регионален принцип и по лечебни заведения.  Дали някои региона няма да останат без достатъчно болнични легла, което силно ще ограничи достъпа на пациентите до медицинска помощ?, коментира доктор Павлова. Тя уточни, че БЛС ще излезе със свое становище за Националната здравна карта, но след като види становищата на регионалните колегии.

Доктор Павлова подчерта, че изключително важно е и разпределението по нива на компетентност.

Забележете, в момента така е направена наредбата, че нивото на компетентност се определя от брой лекари, които работят в дадено отделение. Те биха могли да работят и да не могат да изпълняват най-сложните операции, да има достатъчен брой, но да не могат да изпълняват най-сложните операции. Навсякъде по света нивото на компетентност се определя от това какво могат да работят, каква сложност оперативна дейност или друга терапевтична изпълняват. Има много неща, които трябва първо да решим нормативно, дори и наредбата с критерии за сключване на договори със Здравната каса. Ако ние сега направим здравната карта и решим, че на пазара има десет лечебни заведения, а касата трябва да сключи договор с осем, с кои 8 трябва да сключи договори? Има много неясноти, има много неизвестни. И не може да се гледат нещата „на парче”, изолирано. И сега говорим само за тази  здравна карта, но тя води след себе си и много други проблеми, коментира доктор Павлова.


Цялото интервю с доктор Галинка Павлова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Мехмед Юмер

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews..

публикувано на 04.07.24 в 11:13

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов . По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти,..

публикувано на 04.07.24 в 09:58

На Общо събрание Горнослав се обяви против кариерата

На общо събрание жителите на асеновградското село Горнослав се обявиха против изграждането на близката кариера.  На форума са присъствали близо 60 процента от жителите на селото, които единодушно се обявиха против кариерата, която отстои само на 500 метра от домовете им. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Миглена Георгиева, жител на..

публикувано на 04.07.24 в 07:57

Вероучение в училище е необходимо за духовното израстване

В програма "Точно днес" разговор з а посоките, по които поема служението на новия патриарх Даниил, също и за посещението на Вселенския патриарх Вартоломей и за знаците, които са важни за обединението на църквата ни. По темата говорим с адвокат  Александър Тодоров , богослов и магистър по теология, той е бил и преподавател в Богословския факултет на..

публикувано на 04.07.24 в 07:00

И пловдивски аптекари се включиха в протеста

Пловдивските фармацевти протестираха в продължение на два часа на работните си места. Така те се включиха в недоволството на колегите си от цялата страна срещу измененията на Наредба 4, предложени от здравното министерство и НЗОК.  Анелия Найденова, магистър фармацевт и управител на една от аптеките, които ппротестират, дефинира пред Радио Пловдив..

публикувано на 03.07.24 в 15:43