Президентът свика КСНС за сигурност. Димитър Гърдев, експерт по международна сигурност коментира необходимостта от взимане на спешни мерки за готовността на българската армия.
Той посочи, че бойните възможности на армията ни са под критичния минимум. Всяка една бойна техника се нуждае от обучение и усвояване. Това не се случва за година или две. Не може да се започне програма за обучение на пилоти и технически състав, без да имаме самолети.
Около нас регионите са обхванати от военна нестабилност. КСНС е единственият инструмент, който може да вземе мерки. Трябва да има консенсус, да се започнат действия за решаването на проблемите. Държавата трябва да има единно мнение. При разнобой губят всички.
Сега тези заплахи са в косвен порядък, но съществуват. Бойните действия могат да започнат за няколко часа. Нещата се случват изведнъж. България трябва да има конкретни действия за мониторинг в тези райони и ясен план при наличие на първите признаци за неустойчива, активна фаза. Конфликтът може да ескалира до няколко часа. Например в Източна Украйна може да се вдигне нивото на напрежение. Черноморският район може да се превърне в зона на бойни действия.
Заобиколени сме от военно противопоставяне. Министърът на отбраната на Гърция нареди предислокация на гръцката армия към границата с Турция. Там става дума за сериозни числа за обновление на армията.
Плачевно е положението на българските ВВС, малко по-добре са сухопътни войски и военноморските сили. Не можем да разчитаме на НАТО, защото НАТО не може да вземе страна между Гърция и Турция. Мантрата за НАТО не е валидна при конфликт между две държави членки на НАТО. Румъния също може да покане в сферата на конфликт с повишена интензивност. Армия не се изгражда изведнъж. Нашата неангажираност води до състояние да се действа моментално.
Интервюто с Димитър Гърдев е в звуковия файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..