Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Таксиджиите искат нов закон, заплашват със стачки и протести

| обновено на 03.05.18 в 13:53

Национална стачка и масови протести  ще организират  браншовите организации на таксиметровите шофьори от цялата страна, ако до 10-ти юни техни делегтати не бъдат приети от министъра на транспорта.  

Те настояват за незабавна и пълна промяна в закона, регламентиращ тяхната дейност, или изработването на изцяло нов закон, за което имат свой проект с предложения. Това съобщиха след съвместна среща в Пловдив представители на сдружения на таксиметровите водачи от почти всички големи градове в България. 

Те настояват да се отмени внасянето на несправедливия, според тях, авансов данък, който се плаща предварително в началото на годината, както и високите такси, придружаващи всяка отделна вноска, ако този данъкът се  плаща разсрочено. 

Другото категорично  искане е да се премахне задължителното в момента свидетелство за съдимост при започване на работа. То има твърде широк обхват и засяга наказани за дори съвсем дребни нарушения, като така им отнема правото да упражняват избраната професия, настоя Георги Ряпов от пловдвиско  сдружение на таксиметрови шофьори.  

Той добави, че конкретно за Пловдив ще сезират прокуратурата за незаконната, според тях, общинска наредба за минимална тарифа от 65 ст. на километър. Когато занапред се подготвят промени в нормативната база за тяхната дейност, задължително да се консултират с представители на бранша,  настоя профсъюзният лидер от София Ивайло Джанети. 

Присъстващите увериха, че протестът им не е политически и не цели сваляне на правителството, но ако не бъдат чути, ще организират демонстрации в цялата страна. „Ние сме армия, по-голяма от Българската армия!“  - възкликна представителят на таксиметрово сдружение от Варна Габриел Герасимов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Двама мъже от Пещера откраднаха 900 лева от храмове в Бабек и Зелениково

Полицаи от РУ-Раковски разкриха извършителите на взломни кражби от два православни храма. Открадната сума е 900 лева.  Кражбите са извършени на  6 и 22 юни след разбиване на входните врати на църкви в селата Бабек и Зелениково. Арестувани са двама жители на Пещера, на 25 и 19 години, които са задържани със съдействие на колегите им от местното районно..

публикувано на 15.07.25 в 10:47

Обвиняемият по делото "Дебора" е в критично състояние, твърди защитата му

При закрити врати в Районния съд в Пловдив продължава делото "Дебора" с обвиняем Георги Георгиев. Самата Дебора Михайлова липсва на заседанието.  Преди началото прокурорът съобщи пред журналисти, че са призовани 7 свидетели, но в съдебната зала нямаше такива.  Адвокатът на Георгиев Петко Кънев заяви преди заседанието, че няма изготвена..

публикувано на 15.07.25 в 09:47

Министър Тахов открива ремонтирания напоителен канал край Съединение

Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов ще открие реконструирания напоителен канал „Алеко Потока“ край град Съединение. Главният напоителен канал „Алеко Потока“ е хидротехническо съоръжение, което доставя вода за напояване на земеделски земи, от които 40 000 декара на територията на клон „Тополница“ и 18 000 декара на..

публикувано на 15.07.25 в 09:15

Приетите на първо класиране в гимназиите имат тридневен срок за записване

От днес започва записването на приетите след първо класиране ученици в 8-ми клас.  То ще продължи до 17 юли включително. Седмокласниците имат възможност да се запишат  в училището, в което са приети.  В тридневния срок учениците могат да се подават и заявления за участие във второто класиране.  Учениците, които не са класирани никъде, не подават..

публикувано на 15.07.25 в 07:26

Довършват ремонта на бул. "Дунав"

От 15-ти юли /вторник/  започва ремонтът на южното платно на бул. „Дунав“ в Пловдив между кръстовището с бул. „Васил Априлов“ и ул. „Победа“."Ще се подменя пътната основа, след което платното ще бъде асфалтирано.  Ремонтът се изпълнява по проекта за воден цикъл "Брезовско шосе - Дунав", финансиран по ОП "Околна среда". Това е последният етап от..

обновено на 15.07.25 в 07:04